Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Policie otevřela třiadvacátý PolPoint . . . první v Karlovarském kraji.

KRAJ - Projekt PolPoint se mohou využívat i občané Lázní Kynžvart. 

Středočeský projekt POL POINT – první svého druhu v ČR, který nabízí občanům novou alternativu při podání jakýchkoliv oznámení na Policii ČR, mohou nyní využívat i v Lázních Kynžvart na Karlovarsku.

Přímo v budově Městského úřadu Lázní Kynžvart bylo zřízeno nové kontaktní místo – POL POINT, který spolu s krajským ředitelem policie v Karlových Varech, plk. Petrem Macháčkem a tajemníkem Městského úřadu Lázní Kynžvart, Václavem Vrzalem, oficiálně otevřel
a představil autor projektu – brig. generál Václav Kučera, ředitel středočeské policie. „Vnímám to jako službu veřejnosti a jsem rád, že tuto novou alternativu mohou začít využívat i občané Lázní Kynžvart a okolí. Jsem přesvědčen o tom, že bychom měli občanům ulehčovat komunikaci ve věcech a záležitostech, které pro ně nejsou mnohdy příjemné,“ sdělil generál Kučera.2

Nové kontaktní místo v Lázních Kynžvart na Karlovarsku vzniklo na základě jednání s představiteli samosprávy města a vedení Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. „Jednoznačně se prokazuje, že projekt, který je založen na virtuální bázi, může fungovat kdekoliv a odkudkoliv“, zhodnotil středočeský policejní ředitel, generál Kučera.

Nově zřízený POL POINT, který mohou občané na Městském úřadu Lázně Kynžvart využít k podání oznámení či jakéhokoliv protiprávního jednání, je tzv. bezobslužný. Občan do něho může vstoupit po stisknutí zvonku a po sdělení požadavku je následně vpuštěn do bezpečné místnosti, kterou může kdykoliv opustit, naopak nikdo další nemůže vstoupit za ním. Následně s občanem, prostřednictvím videokonference, komunikuje policista z centrální operační místnosti zřízené na Krajském ředitelství policie Středočeského kraje. Občan podávající oznámení nemusí nic podepisovat, neboť se průběh výslechu nahrává a záznam se následně přikládá ke spisu.

Součástí projektu POL POINT je ale také komunikace občana s policií připojením z vlastního zařízení (osobní počítač, notebook, tablet, telefon) a z místa čistě virtuálního. Občan se prostřednictvím tzv. softwarového klienta (SW klienta) připojí z veřejné sítě zabezpečeným způsobem do VPN sítě. Tohoto způsobu lze využít i v případech, kdy policisté vyjíždějí na tísňové volání, po příjezdu na místo provedou potřebné úkony a v případě, že je potřeba vyslechnout oznamovatele nebo další osoby, předají instrukce o možnosti spojení prostřednictvím videokonference z osobního počítače. Výhodou tohoto způsobu připojení je neomezený prostor, odkud se může občan připojit, třeba z domova, ze zaměstnání nebo i ze zahraničí. Důležitá je dostatečné technické zařízení a dostatečná síla internetového připojení na straně oznamovatele.4

Projekt POL POINT je založen na bázi videokonferenčního systému, který umožňuje komunikaci občana s úřadem, konkrétně s Policií České republiky, aniž by vstoupil do budovy úřadu, přičemž může sdělit nebo získat informace, které jsou důležité pro trestní nebo jiné řízení. Přes systém POL  POINT lze provést jakékoliv oznámení, které „snese odkladu“. V žádném případě nenahrazuje linku 158. Pokud je občan v tísni nebo v ohrožení života či zdraví, kontaktuje linku tísňového volání.

Projekt POL POINT, tedy kontaktní místo policie, vznikl v roce 2020 na Krajském ředitelství policie Středočeského kraje. „Jeho cílem je jednak efektivní digitalizace služeb Policie ČR a snížení administrativní zátěže, ale také přiblížení policejní služby k občanovi,“ vysvětluje středočeský ředitel, a pokračuje. „No a samozřejmě hlavním smyslem této nové alternativy a nadstandardní služby Policie ČR při podání oznámení je vytváření dostupných a zabezpečených míst pro občany. POL POINT zřízený v Karlovarském kraji je v pořadí již 23tým kontaktním místem a první v jiném, než Středočeském kraji,“ shrnuje na závěr generál Kučera.

https://www.policie.cz/docDetail.aspx?docid=22663567&docType=ART

Více o projektu POL POINT v následujícím videoprůvodci.


mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje
2. prosince 2021


 

vytisknout  e-mailem