Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Provinil se proti autorským právům

LIBEREC - Na svých stránkách zpřístupnil na dva tisíce filmů.  

16letý chlapec z Liberce se provinil přečinem z porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Jak se kriminalistům podařilo zjistit, chlapec si zřídil na internetu webové stránky, těch byl také hlavní správce i administrátor. Na svých stránkách umístil a nechal vyvěšené, a tím pádem pro kohokoliv volně přístupné,  odkazy k různým audiovizuálním dílům. Návštěvníkům svých stránek tak zpřístupňoval různé filmy, aniž by k tomu měl souhlas nositelů práv.

Policistům se podařilo prokázat, že zpřístupňoval filmy a různá audiovizuální díla na svých stránkách již od poloviny roku 2009, tedy v době, kdy mu bylo teprve patnáct let. Česká protipirátská unie ale chlapce oslovila již rok předtím, tedy v roce 2008, kdy byl vyzván k ukončení porušování autorských práv. V té doby bylo chlapci 14 let. Vzhledem k tomu, že na výzvu chlapec nereagoval, obrátila se Česká protipirátská unie na policii, kde podala trestní oznámení pro podezření z porušování zákona.

Policisté prokázali, že od poloviny roku 2009 do současnosti zpřístupnil protizákonně na svých webových stránkách odkazy k bezmála dvou a půl tisícům filmů a audiovizuálních děl a nositelům autorských práv, které zastupuje Česká protipirátská unie, tak způsobil škodu přes 138 miliónů korun. Chlapec se provinil z porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi a již si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání. Usnesení obsahuje bezmála padesát stran, přičemž na více jak čtyřiceti stranách je seznam dvou a půl tisíc děl, které odkazy zpřístupňoval na svých stránkách veřejnosti.

 

Provinění chlapce je posuzováno ještě podle trestního zákona č. 140/1961 Sb., § 152/odst.1, kde je trestní sazba až dva roky, peněžitý trest nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty. Konečné slovo bude mít až soud, který je kompetentní posoudit vinu 16letého chlapce a rozhodnout tak o formě a výši  trestu.

Tento případ je ojedinělý hned v několika ohledech - v počtu děl, u kterých byla porušena autorská práva, ve výši způsobené škody a v neposlední řadě i věkem pachatele.


mjr. Bc. Vlasta Suchánková
e-mail: tiskova.krplb@mvcr.cz
tel.: 974 461 207
5. 1. 2011


 

vytisknout  e-mailem