Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prověřování válečných zločinů

Z dostupných zdrojů je zřejmé, že ruskou agresi vůči Ukrajině doprovázejí aktivity vzbuzující důvodná podezření z páchání válečných zločinů, které spočívají ve vedení bojových operací a používání bojových prostředků v civilisty obývaných oblastech a vůči civilním cílům. Typickým příkladem je využívání zbraní s vysokou ničivou silou proti civilním objektům a civilním osobám nebo prvkům kritické infrastruktury. Veřejně známa jsou rovněž podezření z vražd, únosů, mučení, sexuálního násilí, krádeží a plenění v místech bojových operací. 

Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV zahájila prověřování válečných zločinů spáchaných v souvislosti s invazí Ruské federace na Ukrajinu, konkrétně pro podezření ze spáchání zločinu Použití zakázaného bojového prostředku a nedovolené vedení boje dle § 411 trestního zákoníku. Prověřování probíhá na základě tzv. univerzální jurisdikce, kdy není rozhodující primární vztah oběti, pachatele či skutku k České republice. Toto prověřování probíhá na národní i mezinárodní úrovni v koordinaci s příslušnými institucemi EU, Eurojust a Europol.
     
Hlavním cílem je shromáždění informací využitelných jako důkazy v trestním řízení proti konkrétním podezřelým. Takovými informacemi mohou disponovat mj. uprchlíci z Ukrajiny, kteří se aktuálně vyskytují na území České republiky a jejichž případná svědectví nebo jimi pořízené audiovizuální materiály zásadním způsobem přispějí k řádné dokumentaci konkrétních zločinů. Za tímto účelem byla zahájena distribuce elektronického dotazníku pro identifikaci svědků válečných zločinů a dále vývoj online dotazníku, který bude v dohledné době dostupný na webových stránkách Policie ČR.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
10. května 2022

vytisknout  e-mailem