Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prověřování losování veřejných zakázek

Detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (protikorupční policie) v uplynulých dnech začali prověřovat podezření ohledně manipulací průběhu takzvaného „omezení počtu zájemců o veřejnou zakázku“ (dle zákona o veřejných zakázkách).  

Podle dosavadního šetření měla být od začátku roku 2011 při zadávání několika desítek veřejných zakázek použita tři elektronická losovací zařízení, která však nepracovala na deklarované bázi náhodného výběru. Předběžným znaleckým zkoumáním bylo zjištěno, že všechna losovací zařízení (notebooky), která kriminalisté zajistili, umožňovala předem stanovit, kteří zájemci budou vylosováni, přičemž bezprostředně po skončení „losování“ došlo k automatickému odstranění elektronických dat o jeho průběhu. Průběh losování tak nelze zpětně ověřit.
  
V notářských zápisech o losování je uvedeno, že programové vybavení tvoří losovací program běžící v prostředí „UNIFACE“. Kriminalisté protikorupční policie už na tyto skutečnosti upozornili všechna ministerstva, krajské úřady, statutární města, vybraná města a obce a Úřad na ochranu hospodářské soutěže.
  
Detektivové protikorupční policie došli k předběžnému závěru, že všechna losování, provedená s využitím zajištěných losovacích zařízení, proběhla netransparentním způsobem, neboť losovací osoba měla možnost řádný výběr pouze předstírat a do další účasti vybrat předem určené zájemce. Celkový objem dosud zjištěných veřejných zakázek se pohybuje okolo 2 miliard korun, z čehož více než  50 % tvoří dotace EU, jejichž čerpání je tak reálně ohroženo.
  
Ve věci jsou zahájeny úkony pro podezření ze spáchání trestného činu poškození finančních zájmů Evropských společenství, trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.
 
 
 
 
kpt. Mgr. Jaroslav Ibehej
tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR
21. října 2011

vytisknout  e-mailem