Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Protidrogový vlak – Verze 2.0

Společná podpora české a německé policie protidrogovému projektu. 

V těchto dnech představili v Drážďanech a Berlíně zástupci Nadačního fondu Nové Česko na společné tiskové konferenci s Národní protidrogovou centrálou SKPV a Svazem Německých Kriminalistů (Bund Deutscher Kriminalbeamter) novou generaci evropského Protidrogového vlaku - Verzi 2.0., která již není omezena pouze na železnici, ale má i formu kontejnerové soupravy. Dle současného plánu by se měla každého půl roku přemístit mezi Prahou a Berlínem. Verze 2.0 navazuje na úspěchy původního prototypu, využívá poznatky z jeho provozu, rozvíjí ho o nejnovější technologie a směřuje k vybudování mezinárodní sítě primární protidrogové prevence.

Podporu dalšímu rozvoji protidrogového vlaku, včetně návazného programu, osobně vyjádřil náměstek policejního prezidenta pro SKPV plk. Ing. Mgr. Jaroslav Vild, který uvedl: „Chtěl bych poděkovat tvůrcům tohoto unikátního projektu a jsem rád, ze součástí tvůrčího týmu jsou moji kolegové z Národní protidrogové centrály. Ve vedení Policie ČR si dobře uvědomujeme význam prevence, a proto vyjadřujeme projektu Revolution train a jeho dalšímu rozvoji plnou podporu.“

Programu se zúčastnil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a zástupci ambasád evropských států.

Metodické garanty projektu v současné době představuje Národní protidrogová centrála a Svaz Německých Kriminalistů, v průběhu roku 2018 přibydou zástupci českých a německých ministerstev a dalších odborných organizací činných v protidrogové prevenci.

Náměstek ředitele Národní protidrogové centrály SKPV, plk. JUDr. Břetislav Brejcha, na tiskové konferenci řekl: „Projekt Revolution train díky své koncepci významně doplňuje preventivní činnost policie, a to zejména díky návaznému programu zaměřenému na zvyšovaní právního vědomí cílových skupin v oblasti platné drogové legislativy.“

Zástupci Svazu Německých Kriminalistů dávají český protidrogový vlak jako příklad úspěšné inovace v primární protidrogové prevenci, kdy doposud původní prototyp vlaku jen v Německu navštívilo 17 tisíc dětí.

Sám autor projektu Pavel Tůma na místě řekl: “Program vlaku dává dětem v bezpečném prostředí možnost prožít reálné situace spojené s konzumací drog - od rizikových okamžiků, kdy mladý člověk s drogami přichází do styku, až po bezvýchodné zoufalství drogově závislých. Realisticky ztvárněné prostředí a forma hry rolí, které na sebe účastníci skupiny pod vedením lektora postupně berou, u nich vytváří silný, emotivně podbarvený kognitivní rámec vnímání drogové problematiky, který je robustním základem pro to, aby kontakt s drogami, pokud v jejich životě taková riziková situace nastane, bezpečně zvládli.”

14. června 2018
plk. Mgr. Jozef Bocán
tiskový mluvčí, Policejní prezidium ČR

Odkazy do noveho okna

1 Berlin II

1 Berlin II 

Detailní náhled

2 Dresden II

2 Dresden II 

Detailní náhled

3 Dresden III

3 Dresden III 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem