Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Projekt "PŘES BARIÉRY S POLICIÍ" realizujeme již čtvrtým rokem

KRAJ - Společně se studenty a partnery projektu pomáháme handicapovaným osobám. 

Vše o projektu "PŘES BARIÉRY S POLICIÍ".

Počátkem roku 2018 začal na Krajském ředitelství policie Středočeského kraje vznikat nový a zcela ojedinělý projekt, jehož cílem a hlavní myšlenkou je motivovat studenty středních škol ve Středočeském kraji ke sportovním aktivitám a výkonům a zároveň pomoci handicapovaným lidem.

Aby tento projekt mohl vzniknout a být úspěšně realizován, oslovil ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje brig. gen. JUDr. Václav Kučera, PhD., MBA nadaci Charty 77 – Konto Bariéry a Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra a společně se dohodli na spolupráci při těchto sportovních aktivitách a dnech. Dalšími partnery, kteří se do projektu posléze zapojili, jsou Středočeský kraj a Bezpečná společnost z.s.

Jen v průběhu školního roku 2018/2019 proběhla sportovně charitativní akce „Přes Bariéry s policií“ v 70-ti středních školách Středočeského kraje a zúčastnilo se jí více než 1700 studentů posledních ročníků. Těm byla v rámci akce prezentována činnost Policie ČR a také způsob, jakým probíhají prověrky fyzické způsobilosti v případě, když by se oni, nebo kdokoliv jiný chtěli stát policistou. Tyto prověrky si pak studenti na místě vyzkoušeli pod dohledem instruktorů Policie ČR.

Fyzické prověrky se skládající ze čtyř na sebe navazujících disciplín (člunkový běh, vzpor ležmo – klik, celomotorický test a běh na 1000 metrů). Pokud studenti ve všech disciplínách získali požadovaný počet bodů, splnili zároveň jednu z podmínek k přijetí k Policii ČR a byl jim předán voucher, který dokladuje, že zájemce má pro případné přijímací řízení k Policii ČR splněn požadavek na fyzickou způsobilost.

Celkem podmínky splnilo 570 středoškoláků a všichni si tento voucher převzali. Současně však výkony studentů přinesly, díky participaci Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, finanční podporu pro vybraného handicapovaného klienta Konta Bariéry. Dalšími, kdo se na sbírce finančních prostředků významně podílel, byli samotní policisté a občanští zaměstnanci Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.

V roce 2018 proběhlo 5 velkých akcí v Kolíně, Benešově, Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami, na kterých jsme společnými silami vybrali finanční prostředky na následující klienty Konta Bariéry.

Akce v Kolíně, která se konala 25. dubna 2018, vynesla celkem 87 422korun na pomoc panu Miroslavovi (59 let), který trpí těžkou formou hemofilie. Kromě Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra věnovala 50 tisíc korun zpěvačka Lucie Bílá, která se akce osobně zúčastnila. Dalšími finančními prostředky přispěla kolínská automobilka TPCA. Peníze Miroslav použil na nákup nového invalidního vozíku.
V Benešově se akce „Přes Bariéry s policií“ konala 25. května a celkový výtěžek 44 083korun podpořil osmiletou Emu, která je od narození nevidomá a nemůže chodit ani mluvit. Finanční prostředky použije na speciální chodítko. Finančně dále přispěla firma Sellier Bellot a AUTO BUPI.
Na Atletickém stadionu v Kladně proběhla akce 12. června 2018, při které se podařilo pro pana Romana (48 let) vybrat 22 596korun, které Roman použil na nákup nového invalidního vozíku.
Další sportovní akce se konala v Mladé Boleslavi 14. června 2018. Výtěžek krásných 96805 korun podpořil Simonku (8 let), která potřebuje sportovní protézu dolní končetiny. Celých 50 tisíc korun přispěl partner akce ŠKODA Auto Mladá Boleslav. Dárkové šeky na nákup v hodnotě 15 tisíc věnovala společnost BONDY centrum Mladá Boleslav.
Poslední z těchto velkých akcí v roce 2018 proběhla 15. června v Příbrami, kde celkový výtěžek 38 513 korun podpořil Lauru (3 roky). Malá Laura trpí vzácným onemocněním – Charge syndromem a vybrané peníze byly použity na její léčbu, zejména na finančně nákladnou rehabilitaci.


Během roku 2019 jsme akci „Přes Bariéry s policií“ začali realizovat především v hodinách tělesné výchovy na středních školách ve Středočeském kraji.

Během prvního pololetí jsme společně se studenty, policisty a významnými partnery vybrali celkem 90 610korun. Tyto finance jsme předali Patrikovi, který před deseti lety skončil po nehodě ochrnutý a v současné době může hýbat pouze rameny. V jeho nelehké životní situaci mu pomáhá babička, která se o něj stará a se vším mu pomáhá. Pro tu je však taková pomoc velmi náročná, a tak vybranou částku použije Patrik na služby osobního asistenta.

Patrikovi byl šek slavnostně předán 23. ledna 2019 v prostorách Středočeského kraje, kdy bylo současně oceněno i pět nejlepších sportovců ze středních škol. I právě oni přispěli Patrikovi na pomoc osobního asistenta.

V průběhu jara 2019 veškeré finanční příspěvky ze sportovně charitativních akcí putovaly na podporu Jirky (28 let), který peníze potřebuje na koupi bionické – robotické ruky.
V důsledku zhoubného nádoru pravé ruky musela být Jirkovi část ruky amputována a kosmetická protéza, kterou v současné době používá, neplní žádné funkce, které by Jirkovi alespoň částečně ruku nahradily. Bionická ruka díky svým funkcím umí zlepšit kvalitu života, což si Jirka moc přeje. Bionická ruka však stojí zhruba 750 000 Kč.

Díky příspěvkům středočeských policistů, studentů středočeských středních škol, Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra a partnerských společností Auto Škoda Mladá Boleslav a Hop Aréna, se jen během jara 2019 vybralo pro Jirku krásných 147 206korun. Další finanční prostředky Jirkovi pomohlo získat Konto Bariéry prostřednictvím svých dárců, a proto Jirka dostal celou částku, kterou potřeboval.

Darovací šek byl Jirkovi předán v Muzeu Policie České republiky a zároveň jsme tuto slavnostní příležitost využili i k ocenění dalších nejlepších sportovců středních škol jarního kola akce.


Po několika měsících nám bylo milým potěšením se s Jirkou znovu setkat, kdy nám ukázal svou bionickou ruku a i to, jak se s ní učí pracovat a zapojovat do běžného života.
jirka.jpg

V uplynulém školním roce 2019-2020 jsme pomohli dvěma osobám a to konkétně Pavlovi a Kateřině.

Pavel (25 let) je od dětství velký sportovec. Nejprve ho zajímaly bojové sporty, později se začal věnovat i motokrosu.Při posledním závodě v Jiníně u Strakonic měl však ošklivý pád, po kterém následoval rychlý převoz vrtulníkem do FN Motol v Praze a operace krční páteře. Aby došlo ke správnému držení hlavy, musel podstoupit další operaci. V současné době Pavla čeká největší životní závod – znovu se postavit na vlastní nohy. Finanční podporu potřeboval na rehabilitace a rehabilitační přístroj, který napodobuje chůzi.
Nám se podařilo pro Pavla vybrat krásných 90.000 Kč, což stačilo ke zbylým financím na nákup rehabilitačního stroje. Pavlovi držíme palce a věříme, že se mu jeho sen splní.
pavel.jpg
 

Slečně Kateřině je 18 let a od roku 2012 je upoutaná na idnvalidní vozík, kvůli onemocnění, které jí nebylo přesněji diagnostikováno. Její onemocnění se projevuje svalovými křečemi po celém těle, hlavně v nohách. Má několikrát zpevňovaná kolena, srovnávané kotníky a prodělala mnoho operací.  Pro Kateřinu jsme vybrali přes 85.000 Kč a díky těmto finančním prostředků si mohla pořídít nový, odlehčený vozík.
kateřina.jpg
 

 V pondělí 14. září 2020 jsme znovu s počátkem školního roku začali s podzimním kolem projektu a snažili se vybrat co největší částku pro malého Kryštofa. Kryštof je 5ti letý kluk, který v důsledku dětské mozkové obrny ochrnul a nyní je upoután na invalidní vozík. Z toho již povyrostl a potřebuje vozíček nový. Středočeským policistkám, policistům a občanským zaměstnancům se podařilo vybrat opravdu krásnou částku, a to 155 tisíc korun. Šek mu byl 3. prosince předána společně s dalšími 50-ti tisíci korunami od Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra. Kryštof tak dostal krásnou částku a nic mu již nebrání v tom, aby mohl dostat nový invalidní vozíček.


sek predani kr.jpg

Vzhledem k tomu, že se pro Kryštofa vybrala vyšší částka, než kterou na vozíček potřeboval, mohli jsme přispět i dalším klientům Konta bariéry. Kryštof dostal částku 130 tisíc korun, dále jsme přispěli částkou 59 tisíc korun Davidovi a necelých 16 tisíc Ladislavovi.

Davidovi je 19 let. Narodil se předčasně, ve 30. týdnu těhotenství. Bohužel nezůstal bez závažných  zdravotních  problémů a pohybuje se s pomocí invalidního vozíku. Jeho diagnóza je DMO (kvadruspastická forma) – má postižené všechny čtyři končetiny, skoliózu páteře, oční vadu CVI, strabismus, je epileptik. Ke každodenním činnostem potřebuje dopomoc druhé osoby.
V současnosti studuje v Jedličkově ústavu, kam denně dojíždí z Loun, v září nastoupí do třetího ročníku střední praktické školy. I přes velkou vzdálenost a dojíždění, je ve škole hodně spokojený.
David  potřebuje nový invalidní vozík, který by plně vyhovoval jeho potřebám a rehabilitace. Vozík akutně potřebuje, protože už se mu vytvářejí otlaky a modřiny, na zádech, kvůli  malé velikosti vozíku.
David.jpgDavid.jpg

Ladislav při autonehodě utrpěl zlomeniny krčních obratlů, což způsobilo poškození míchy a ochrnutí končetin. Bylo mu teprve třiadvacet, bezstarostný kluk, který rád tancoval, chodil do posilovny, boxoval, plaval. A teď se měl smířit s tím, že bude závislý na druhých! Ze stoprocentního “ležáka” se za deset let vypracoval do takové kondice, že si mohl zažádat o bezbariérový byt. Dekret od městského úřadu dostal jako vánoční dárek v roce 2011. “Asistenti mi pomáhají s domácností, s hygienou, ale pro mne je důležité, že pak odejdou. Pocit svobody je zásadní. Proto rád sportuji a cestuji“. Ladislav po úraze vystudoval dálkově obchodní akademii v Žatci a posléze právnickou fakultu v Brně. Od roku 2014 pracuje v brněnském paracentru Fenix, které pomáhá lidem s postižením míchy. Kdysi tady sám hledal pomoc, dnes zastává funkci předsedy spolku, zajišťuje mu právnické služby a zároveň má na starosti poradnu pro handicapované. 
Ladislav.jpgLadislav.jpg
 

V druhé polovině školního roku budeme pomáhat Kristýnce. Kristýnce je třináct let. Od malička bojuje o to, aby se mohla proběhnout jako její vrstevníci. Na svět přišla císařským řezem. Hned po narození měla zlomenou nožičku, kterou musela mít šest neděl v sádře. Kristýnce noha bohužel ochrnula. Při pravidelném vyšetření lékaři zjistili, že má fixovanou míchu. Rozhodli se tedy pro operaci, při které míchu uvolnili. Po operacích začala holčička intenzivně rehabilitovat. Až pětkrát týdně cvičila s maminkou metodu MUDr. Václava Vojty a dvakrát ročně navštěvovala lázně, které jí moc pomáhaly.
Lékaři Kristýnce předpovídali, že nikdy nebude chodit. I přes všechny jejich verdikty ale holčička chodí! Chůzi zvládá s pomocí ortoprotézy a speciálně upraveného chodítka. Venku se pohybuje na vozíku. Je to zázrak, ve který rodina ani nedoufala. Kristýnka je veselá a společenská dívka, miluje knihy a hru na klavír. A protože se z ní pomalu stává slečna a mamince už ubývá sil, potřebovala by elektropohon pro svůj vozík.

Kristýnka.jpgKristýnka.jpg

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
29. března 2021
 


 


 

vytisknout  e-mailem