Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Projekt " Na kole jen s přilbou"

MĚLNICKO - Policisté apelovali na cyklisty na nezbytnost používání přilby bez ohledu na věk. 

Prázdniny jsou v plném proudu a počasí vybízí k projížďkám na kole. Je třeba si však uvědomit, že cyklisté patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Preventivní bezpečnostní akce „ Na kole jen s přilbou„ probíhá v celém Středočeském kraji. V pondělí 17. července se konala i na cyklostezce ve Vlíněvsi.

Akce byla zaměřená na bezpečnost cyklistů v dopravním prostředí, výbavu jízdního kola, nošení cyklistických přileb a reflexních doplňků. Tyto bezpečnostní prvky mohou zachránit cyklistům život či zabránit těžkým následkům. Spolu s policejními preventistkami se akce zúčastnila i policejní cyklohlídka. Každý, kdo se u nás zastavil, odjel s malou odměnou jako např. cyklomapou, reflexním předmětem nebo informačním letákem.

Zákon ukládá cyklistovi povinnost mít do 18 let za jízdy ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. Policejní preventisté se proto tentokrát zaměřili zejména na dospělé, neboť legislativa plnoletým cyklistům v tomto ohledu nic nenařizuje. Každý by však měl dbát své vlastní bezpečnosti. Život a zdraví máme jen jedno. Policisté apelovali právě na tyto cyklisty, aby si helmu opatřili a přijali ji za automatickou součást svého cyklistického vybavení bez ohledu na to, jestli na kole sportují, používají ho jako dopravní prostředek do práce nebo na něm jezdí na nákupy. K dopravní nehodě, třeba právě s fatálním úrazem hlavy, může dojít v náročném terénu, ale i na silnici pár metrů od domova.

Policisté se však nezaměřili jen na cyklostezky, ale navštívili i děti na dopravním hřišti v Mělníku – Mlazicích, kde s nimi pohovořili o důležitosti používání ochranné přilby, jejím správném nasazení, dodržování pravidel silničního provozu a používání reflexních prvků. A i oni obdrželi od policistů drobnou odměnu.

Cílem tohoto projektu je především snížení nehodovosti cyklistů a následků dopravních nehod cyklistů v České republice zapříčiněných nesprávným použitím bezpečnostních prvků při jízdě na kole.

Pár rad pro připomenutí:

  • dbejte na stav kola a jeho výbavu - (dvě na sobě nezávislé účinné brzdy, přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy, oranžové odrazky na obou stranách pedálů, boční odrazky na paprscích kol atd….)
  • snažte se být vidět a navažte oční kontakt s řidičem vozidla
  • nepijte alkohol před i během jízdy
  • vybírejte cyklostezky a trasy, které znáte
  • buďte ohleduplní a předvídaví
  • jezděte při pravém okraji vozovky
  • pozor na mrtvé úhly
  • nehodu se zraněním nahlaste

Další informace naleznete na: https://www.policie.cz/clanek/na-kole-jen-s-prilbou-2023.aspx

Protože cyklisté patří do skupiny nejohroženějších účastníků silničního provozu, budou se tyto akce na Mělnicku v průběhu prázdnin opakovat.

prap. Martina Hamplová
PČR Mělník
24.7.2023

Odkazy do noveho okna

Na kole jen s přilbou

Na kole jen s přilbou 

Detailní náhled

Na kole jen s přilbou

Na kole jen s přilbou 

Detailní náhled

Na kole jen s přilbou

Na kole jen s přilbou 

Detailní náhled

Na kole jen s přilbou

Na kole jen s přilbou 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem