Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Projekt – Mladí řidiči za snížení dopravní nehodovosti

KARLOVARSKO – Dopravní policista se zaměřil na autoškoly. 

Prevenci dopravní nehodovosti a jejich následkům se věnují nejen preventisté, ale také dopravní policisté.
V Karlovarském kraji se za rok 2018 podílelo na dopravních nehodách 15,78% mladých řidičů ve věku 18-29 let.
V úmyslu snížit dopravní nehodovost a zvýšit právní vědomí řidičů, začal dopravní policista z Krajského ředitelství PČR Karlovarského kraje, dopravního inspektorátu Karlovy Vary, skupiny dopravních nehod, realizovat projekt pro mladé řidiče, kteří se připravují v autoškolách.

         Projekt je zaměřen na zvýšení právního povědomí uchazečů o řidičské oprávnění a informovanosti o možnosti spáchání možných trestných činů v dopravě.
Cíl projektu lze spatřovat ve snaze snížit počet dopravních nehod a jejich následků u cílové skupiny, jako jsou mladí noví řidiči-absolventi autoškol, a zvýšení bezpečnosti v silničním provozu.
Policista oslovil učitele autoškol na Karlovarsku a nabídl možnost vstupu policisty do jejich kurzů. Ve své přednášce se zaměřil na téma dopravních nehod a právních dopadů porušování zákona v dopravě, přestupků páchaných na pozemních komunikacích a bezpečné jízdy z pohledu práva.

         Od podzimu 2018 se do projektu postupně zapojily tři autoškoly, jedna z prvních byla z Ostrova. Zde měl policista velký úspěch nejen u uchazečů o řidičské oprávnění, ale jeho přínos pro přípravu mladých řidičů ocenil i sám učitel autoškoly.

         Ve své prezentaci se policista věnoval nejčastějším příčinám dopravních nehod a jejich následkům. Dále zdůraznil význam aktivních a pasivních bezpečnostních prvků. S posluchači také probral některé trestné činy a přestupky, kterých se může řidič dopustit nejen během jízdy, ale také v případě dopravní nehody.

         Problematika alkoholu a jiných návykových látek zajímala snad všechny žáky autoškol, stejně tak jako poskytnutí pomoci při autonehodě, aktivní a pasivní bezpečnost a vysvětlení pojmu „ defenzivní jízda“.

         Při svých přednáškách vycházel policista z případů skutečných dopravních nehod, své praxe a zkušeností dopravních policistů- svých kolegů. Svou přednášku doplnil o situační videa.
Vzhledem k tomu, že učitelé autoškol vykládají zákon č. 361/2000 Sb. v teoretické rovině, posluchači pozitivně ocenili příklady z praxe a přítomnost dopravního policisty při jejich přípravě na získání řidičského oprávnění.

         V roce 2019 budou pokračovat přednášky nejen na Karlovarsku, ale i na Sokolovsku a Chebsku, neboť počet autoškol, které projevily zájem, se stále zvyšuje.

por. PhDr. Papežová Zdeňka
nprap. Pavel Vinter
leden 2019


 

Odkazy do noveho okna

autoškola 1

autoškola 1 

Detailní náhled

autoškoly 2

autoškoly 2 

Detailní náhled

autoškoly 3

autoškoly 3 

Detailní náhled

autoškoly 4

autoškoly 4 

Detailní náhled

autoškoly 5

autoškoly 5 

Detailní náhled

autoškoly 6

autoškoly 6 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem