Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Projekt "Bezpečí seniorů ve městě"

KRAJ - Spolupráce Policie ČR a Magistrátu města Hradec Králové  

V souvislosti s nápadem trestné činnosti páchané na seniorech realizuje Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje pro tuto skupinu dlouhodobě řadu preventivních aktivit. Jedná se o množství besed, přednášek a setkání se seniory především v rámci projektů: „SENIOŘI SOBĚ“, „PODVODY NA SENIORECH“ a „NEPOUŠTĚJTE VLKA DOVNITŘ“. Lidé jsou při nich upozorňováni na rizika, která jim vzhledem k jejich věku aktuálně mohou hrozit nebo hrozí. Policisté a policistky se s těmito občany rovněž setkávají na různých akcích pořádaných v našem krajském městě (např. Město na kolech, Východočeský autosalon, Den Policie ČR, apod.), kde jim rovněž předávají potřebné informace. Ročně je tak v rámci obdobných aktivit osloveno po celém našem kraji okolo tisíce seniorů.

Senioři, jako potenciální oběti trestné činnosti, jsou kromě jiného upozorňováni celoročně též na prevenci kriminality zacílenou např. na kapesní krádeže v supermarketech či prostředcích MHD, na nebezpečí doma i na ulici, v dopravě atd. Mimo těchto realizovaných přednášek ze strany Policie ČR jsme se rozhodli jednu z takových aktivit směřovat cíleně na občany města Hradce Králové. Součástí „ochrany“ oslovených seniorů bude tentokrát osobní bezpečnostní pomůcka, kterou obdrží zájemci v průběhu přednášek v rámci projektu s názvem "Bezpečí seniorů ve městě".

Jedná se o tzv. přívěsek s karabinkou, uvnitř vybavený osobním alarmem (viz. foto v článku). Tento lehký plastový předmět se vejde pohodlně do ruky. Lidé ho mohou nosit  v kapse, v kabelce, na krku nebo jen tak připevněný na oděvu či tašce. Aktivuje se jednoduchým vytržením poutka, přičemž pronikavý zvuk sirény vyvolá v místě použití (všude, kde budou v tu chvíli v blízkosti lidé) pozornost. Siréna tak může být v konečném důsledku velkým pomocníkem zejména při přivolání pomoci a to nejen nejen při ohrožení, krádeži nebo napadení (ať již člověkem nebo zvířetem), ale i při „obyčejném“ úrazu či zdravotní indispozici seniora venku nebo doma. Senior, vybaven tímto přívěskem, se tak bude cítit mnohem bezpečněji. Součástí pomůcky s logem Policie ČR a logem Magistrátu města Hradec Králové je také jednoduchý návod na použití.

Nutno dodat, že zmíněná aktivita navazuje na činnost pracovníků oddělení prevence Městské policie Hradec Králové, pracovní skupiny pro seniory v rámci komunitního plánování sociálních služeb Magistrátu města Hradec Králové, naplňuje myšlenky Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity a probíhá také v úzké spolupráci s koordinátorem prevence kriminality Magistrátu města Hradec Králové, p. Jiřím Kotalou. Projekt s názvem "Bezpečí seniorů ve městě" se uskuteční za finanční podpory Magistrátu města Hradec Králové, který poskytl  na tuto aktivitu částku ve výši 30.000 korun.

Pokud se tento projekt osvědčí a bude o něj zájem, není vyloučeno jeho další pokračování. Abychom však mohli k tomuto kroku přistoupit, bude nutné získat především zpětnou vazbu od seniorů, kteří se do projektu zapojí.  Své příběhy, kdy Vám tento "osobní alarm" pomohl v nelehké životní situaci, proto pište na adresu: tiskvck@mvcr.cz. I kdyby však tato pomůcka pomohla ochránit jediného člověka, splnila tato aktivita svůj účel.


čtěte také: Hradec Králové: Projekt Bezpečí seniorů ve městě (www.prvnizpravy.cz)
                 Seniory v Královéhradeckém kraji bude chránit osobní alarm (www.denik.cz)
                 Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity (www.hradeckralove.org)
                 "Start preventivního projektu" 12. července 2012 (PČR ÚO HK)
                 "Bezpečnostní alarmy jsou pro seniory žádaným zbožím" (www.denik.cz)
 
por. Mgr. Lenka Burýšková
tisková mluvčí KŘP Khk
zveřejněno: 15. června 2012 v 9:15
aktualizováno: 14. srpna 2012
Odkazy do noveho okna

alarm_senioři

alarm_senioři 

Detailní náhled

Bezpečí seniorů ve městě_alarmy

Bezpečí seniorů ve městě_alarmy 

Detailní náhled

Bezpečí senorů ve městě_detail_alarm

Bezpečí senorů ve městě_detail_alarm 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem