Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prohlášení ÚOKFK k odložení prezidentské milosti

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) v minulých dnech ukončili prověřování případu prezidentské milosti, která byla udělena bývalé policistce. Prověřování jsme vedli na základě informací médií, že tato milost měla být údajně „koupena“. 

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podplácení a přijímání úplatku. Náš útvar vedl několik měsíců intenzívní prověřování, během kterého mj. vyslechl cca 40 osob (včetně zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky) a opatřil listinné důkazy. Protože se na základě prověřování nepodařilo prokázat, že ve věci byl spáchán trestný čin, případ jsme v minulých dnech odložili.
 
Následně se v médiích objevily zprávy, že lékař, který se o věci měl dozvědět, nebyl zbaven mlčenlivosti, byť o to náš útvar požádal. Tím pádem nemohl uvést jména osob, od kterých se o údajném úplatku dozvěděl.
 
ÚOKFK SKPV těmto informacím uvádí, že o žádosti lékaře ohledně zbavení mlčenlivosti není ve spisu žádná zmínka. Podstatné však je, že obě osoby, o kterých se lékař zmiňuje (byť je nejmenoval), se nám během prověřování podařilo ustanovit a vyslechnout. Vypovídat však odmítly.
 
Aby mohlo být zahájeno trestné stíhání, museli bychom disponovat odůvodněnými skutečnostmi, že došlo ke spáchání trestného činu a že jej spáchala konkrétní osoba. Vzhledem k tomu, že prověřováním se spáchání trestného činu nepodařilo prokázat, bylo rozhodnuto o odložení věci dle § 159a odst. 1 trestního řádu. Na základě informací, které byly zveřejněny v tomto týdnu v médiích, byl lékař vyzván k doplnění výpovědi.
 
 
pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
6. dubna 2012
 

vytisknout  e-mailem