Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Proběhla preventivně bezpečnostní akce na souši i na vodě

BLANENSKO: Vzorní vůdci plavidel během kontrol obstáli. Nemilé překvapení čekalo na policisty až u desítky opilých jezdců na elektrokoloběžkách. 

Minulý víkend v sobotu 24. července proběhla na Blanensku preventivní akce pod názvem „Bezpečná sobota“, do kterého byla nasazena desítka policistů. S ohledem na aktuální opatření „Bezpečně u vody 2021“ a následujících dalších probíhajících společenských událostí především na Letovicku a Boskovicku bylo jejím účelem především preventivní působení viditelnou přítomností policejních hlídek.

Policisté se nejdříve zaměřili na vodní nádrž Křetínka. Během odpoledne zde společně s městskými strážníky, členy vodní záchranné služby a členy rybářské stráže Jihomoravského kraje zkontrolovali téměř čtyři desítky rybářů. Odhaleny byly dva přestupky na úseku rybářství, další osobě byla pro vážné porušení zákona na místě odebrána povolenka k lovu ryb a jednomu rybáři bylo zajištěno jeho náčiní. Na vodní ploše bylo kontrolováno 12 plavidel, kdy u jejich vůdců byla provedena dechová zkouška s negativním výsledkem. Dále policisté vyřešili 15 přestupků za nesprávné parkování kolem vodní nádrže.

Ve večerních hodinách se policejní hlídky přemístili do Boskovic, kde se zaměřili na veřejný pořádek a dohled nad bezpečnosti v silničním provozu. Během noci zde byli kontrolováni nejen řidiči aut, ale také zvýšený počet jezdců na populárních elektrokoloběžkách, které jsou zde volně k zapůjčení. Bohužel většina z nich nebrala v potaz, že ani alkohol za řídítka koloběžky nepatří. Policisté tak zjistili u 10 řidičů nemotorových vozidel jízdu pod vlivem alkoholu, kdy nejvyšší naměřená hodnota přesahovala dvě promile. Další alkohol naměřili také u třech mladistvých osob,  kde nejvyšší hodnota při provedené orientační dechové zkoušce vyšplhala téměř na 1,5 promile. 

Upozorňujeme jezdce na elektrokoloběžkách, že ani za řídítka alkohol v žádném případě nepatří. Může se zdát, že řidiči koloběžek nejsou běžnými účastníky silničního provozu, jakmile jsou na pozemní komunikaci a řídí i tyto „stroje“, stávají se řidiči, na které se vztahuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Zákony posuzují koloběžku jako jízdní kolo, proto i zde stále platí nulová tolerance alkoholu a jiných omamných látek.

por. Lenka Koryťáková, 26. července 2021

Odkazy do noveho okna

1 Člun vodní záchranné služby

1 Člun vodní záchranné služby 

Detailní náhled

2 Dechová zkouška na alkohol u vůdců plavidel

2 Dechová zkouška na alkohol u vůdců pla... 

Detailní náhled

3 Kontrola -rybářská stráž

3 Kontrola -rybářská stráž 

Detailní náhled

4 Kontrola rybářů Křetínka II

4 Kontrola rybářů Křetínka II 

Detailní náhled

5 Kontrola rybářů Křetínka

5 Kontrola rybářů Křetínka 

Detailní náhled

6 Negativní výsledek na alkohol

6 Negativní výsledek na alkohol 

Detailní náhled

7 Orientační dechová zkouška -vodní nádrž Křetínka

7 Orientační dechová zkouška -vodní nádr... 

Detailní náhled

8 Vodní nádrž Křetínka

8 Vodní nádrž Křetínka 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem