Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Pro vlastní firmu

Ms kraj: Obviněn z jednání na úkor svého zaměstnavatele 

Kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství obvinili z přečinu zneužití postavení v obchodním styku 40letého muže.

Muž pracoval několik let ve firmě s pobočkami po celé republice. Z titulu své pozice v pobočce z opavského regionu znal, veřejnosti samozřejmě utajené, know-how firmy v oblasti zakázek k nákupu vozidel a obdobných komodit. Firma ale začala o zakázky pomalu přicházet. Podezření, že společným jmenovatelem mohl být nyní obviněný muž, se jevilo stále reálnější. Kriminalisté zjistili, že muž měl v letech 2017 až 2019 působit současně jako „tichý společník“ ve společnosti druhé, pražské, se stejným předmětem podnikatelské činnosti. Tuto měl fakticky ovládat, například vyhledávat zakázky, oslovovat potencionální odběratele a domlouvat transakce.

Měl tak pracovat v podstatě pro dvě firmy současně, ale zakázky byly přihrávány „jeho“ firmě díky užití znalostí a kontaktů v podnikání získaných u zaměstnavatele (mimochodem, u kterého již nepracuje). Předměty zakázek, které měl muž na úkor zaměstnavatele sjednávat, měly různou hodnotu – od desetitisíců korun až po miliony. Neoprávněný prospěch není prozatím vyčíslen.

Kriminalisté na základě několikaměsíčního prověřování obvinili loni v prosinci muže z přečinu zneužití postavení v obchodním styku. V rámci domovních prohlídek zajistili kromě jiného účetnictví, množství listinných materiálů a výpočetní techniku. Nedílnou součástí práce kriminalistů byla i komunikace s finančními institucemi. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky nebo zákaz činnosti.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 5. února 2020

vytisknout  e-mailem