Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Přivolaná policejní hlídka pomohla zachránit život

TRUTNOVSKO – Jako mnohokrát v minulosti, policisté díky rychlé reakci přispěli k záchraně života. 

Policie České republiky je jednou ze tří složek integrovaného záchranného systému, které zasahují během krizových událostí. Vozy sanitek, hasičů i policistů se ve velmi krátkém čase sjedou na jednom místě a koordinovaně postupují při provádění záchranných a likvidačních pracích. Každodenní spolupráce policistů, záchranářů a hasičů zachraňuje životy nás všech.
 
Jak se v minulosti mnohokrát potvrdilo, policisté bývají mezi prvními na místě takové události, proto jim byly poskytnuty prostředky, aby mohli bez pomoci ostatních po nějakou dobu udržovat při životě nemocné a raněné, než si je převezmou do své péče záchranáři. Přivoláni jsou i v případech, že dochází k oživování a je potřeba, aby pokračovali v práci, dokud si záchranáři nepřipraví další potřebné věci.

Jeden takový zásah v nedávné době mají za sebou policisté pprap. Jakub Sucháček a pprap. Jan Šturma z obvodního oddělení ve Dvoře Králové nad Labem. Během velikonočních svátků vyjížděli do rodiny k muži, který si stěžoval na nevolnost. Po příjezdu záchranářů zkolaboval a na místo byl k rychlému transportu přivolán vrtulník. Policisté, kteří rovněž v řádu několika minut dorazili na místo, se začali se záchranáři střídat v nepřímé resuscitaci srdce. Následně záchranáři muže letecky transportovali do FN Hradec Králové k hospitalizaci. 

„Policistky a policisté jsou v těchto situacích vystaveni obrovskému psychickému vypětí. Přestože prošli a průběžně procházejí školeními zaměřenými na záchranu života, nejsou to fundovaní zdravotníci. Proto jsem rád, že v takových chvílích umí situaci vyhodnotit, okamžitě se zapojit a pomoci s cílem zachránit člověku život. Vážím si všech policistů, kteří se v podobných situacích ocitli a pro záchranu lidského života udělali maximum, i když ani snaha a bezchybné rychlé počínání nemusí být vždy úspěšné,“ zhodnotil kladně práci policistů plk. Mgr. Pavel Škandera, ředitel územního odboru Trutnov. Dodal, že jakékoliv i sebelepší školení cílené na záchranu života v rovině teorie nedokáže simulovat tutéž situaci, jaká nastává při ostrém zásahu v praxi.  „V případě, že policista je u pacienta dříve než zdravotník, berou na sebe do příjezdu záchranáře odpovědnost za resuscitaci člověka,“ hodnotí plk. Mgr. Pavel Škandera nelehkou situaci, v níž se policisté ocitají. 

Nelze než podotknout, že se opět jasně ukázalo, jak velkým přínosem je nastavená spolupráce jednotlivých složek. Závěrem je určitě na místě vyzdvihnout rychlý zásah záchranářů a výbornou spolupráci s policisty. Díky pohotovosti všech zúčastněných se podařilo zachránit to nejcennější, lidský život.

video zde

por. Mgr. Lucie Konečná
23.4.2020, 11:30 hod

vytisknout  e-mailem