Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Přisvojil si cizí věc a nevrátil ji

RAKOVNICKO – Zatajení nálezu je trestné. 

Policisté z obvodní oddělení Nové Strašecí se zabývají případem zatajeného nálezu, kdy si neznámý pachatel přisvojil cizí věc a doposud ji nevrátil.

Podle dosavadního šetření zatím nezjištěný pachatel dne 9. prosince, v době od 14:35 do 15:15 hodin, si přisvojil v autobuse hnědou koženou kabelku, kterou tam zapomněla 67letá žena, jenž vystupovala na zastávce U Polikliniky v Novém Strašecí. Poškozená měla v kabelce peněženku s finanční hotovostí, osobními doklady, platební kartou, dále mobilní telefon, brýle a klíče. Do následujícího dne, tj. 10. prosince, jí její kabelka nebyla vrácena.

Ve věci policisté zahájili úkony trestného řízení pro podezření ze spáchání trestných činů zatajení věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což pachateli v případě dopadení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

V případech ztrát a nálezů věcí různé hodnoty, ať už se jedná o peněženky, mobilní telefony či jiné předměty, se policisté často setkávají s absencí právního vědomí. Většina občanů se totiž domnívá, že si může beztrestně takovou věc ponechat. Jsou však na velkém omylu.

Podstatné je rovněž vědět, že nálezce se v případě, že věc oznámí a chce vrátit, nemá čeho obávat. Pokud u něj přesto obavy z jakéhokoli důvodu panují, nemusí chodit rovnou na policii nebo jiné úřady. Má možnost nalezenou věc vrátit i anonymně. Může totiž využít schránek důvěry. Ty jsou v každém městě či obci.  

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
17. prosince 2021

vytisknout  e-mailem