Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Přišel o 190 tisíc poté, co reagoval na emailovou výzvu

PŘEROVSKO - Výzva k přihlášení se do banky skrze odkaz v emailu vždy zavání podvodem. 

Když v pátek 5. března 2021 přišla do emailu sedmatřicetiletému muži z Lipníku nad Bečvou výzva jeho banky k přihlášení k účtu, netušil, že se právě chytá do pasti neznámému pachateli. Bez rozmyšlení se přes v emailu uvedený odkaz prostřednictvím elektronického bankovnictví

pokusil přihlásit. V následujících dnech zjistil, že dosud nezjištěný pachatel z jeho účtu formou bezhotovostního převodu odeslal tři platby v souhrnné výši 191 tisíc korun.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. V případě dopadení a prokázání viny pachateli tohoto skutku hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

Doporučení Policie ČR: Přimět klienta banky k vyzrazení přihlašovacích údajů do bankovnictví skrze odkaz zaslaný emailem je nejjednodušší a nejčastěji používaný způsob, jak se takových údajů zmocnit. Žádná banka však své klienty k zadání či uvedení přihlašovacích údajů emailem ani telefonicky nikdy nevybízí. V případě obdržení takové výzvy se s takřka stoprocentní jistotou jedná o podvod! V případě pochybností vždy telefonicky nebo osobně kontaktujte banku a věc si ověřte. Dále doporučujeme přihlašovací heslo pravidelně měnit a v případě podezřelých okolností heslo změnit ihned po jejich zjištění a to nejlépe cestou bankovní aplikace.

por. Mgr. František Kořínek

10. března 2021

vytisknout  e-mailem