Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Příprava vozidla na zimní období

BRNO: Informace pro řidiče 

Statistika nám každým rokem ukazuje, že v zimním období je dopravní nehodovost velmi vysoká. Rizik na vozovce číhá celá řada. Teploty jsou proměnlivé, vozovka může být mokrá, namrzlá či zasněžená.

Zákon ukládá povinnost přezout vozidlo na zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. A to za podmínek, kdy se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu a námrazy nebo by se vlivem povětrnostních podmínek mohla během jízdy vyskytnout.

Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ jsou dopravní značky, které označují úseky pozemní komunikace, na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno zimními pneumatikami za všech klimatických podmínek, tedy nejen v případě, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy přepokládat.

Uvědomme si, že pokud klesne teplota pod +7°C, je čas přezout. Letní pneumatiky při nízkých teplotách začnou tuhnout a začínají se zhoršovat jejich jízdní vlastnosti.

Zimní pneumatiky mají označení na svém boku M+S (mud+snow) bláto a sníh nebo winter-zima. Dále výrobci zavedli alternativní označení pro zimní pneumatiky, a to symbol horského štítu a sněhové vločky.

Pro zimní pneumatiky platí pravidlo 4 x 4:

 •  4 stejné zimní pneumatiky na vozidle

  Při montáži 2 ks zimních pneumatik, například na poháněnou přední nápravu, zajistíte rozjezd vozu. Pokud však na zadní nápravě necháte pneumatiky letní, které v zimním období ztrácejí takřka veškeré svoje jízdní vlastnosti, můžete velmi lehce dostat vozidlo do smyku. Pokud necháte zimní pneu pouze na zadní nápravě a na přední necháte pneumatiky letní, je velmi pravděpodobné, že při zatočení nebude vozidlo reagovat a pojede rovně!

 •  4 zimní sezóny - doba pro použití pneumatik

  Zimní pneumatika stárne podstatně rychleji než pneumatika letní. Je to díky používání více druhů olejů a směsí silic, než u pneumatik letních. Tyto přísady se postupem času z pneumatiky vytrácejí díky chemickým procesům.

 •  4 mm - minimální hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů

  Pokud klesne hloubka dezénu pod 4 mm, pneumatika již nemá díky úbytku vzorku dostatečné schopnosti záběru. Například pokud klesne hloubka dezénu pod doporučené minimum, pravděpodobně se setkáte s problémy nejen při jízdě, ale už při samotném rozjezdu, kdy pneumatiky začnou prokluzovat! (Nejméně 6 mm na všech hnacích kolech u vozidel nad 3500kg)

 •  4 měsíce v roce - uplatnění pro zimní pneumatiky 

  Zimní pneumatika má uplatnění nejen na zasněženém povrchu. Její využití začíná už při poklesu teploty pod +7°C. Nezapomínejte, že i když je během podzimního dne +10° až +12°C mohou večerní a hlavně noční teploty klesnout podstatně níže!

  Samotné obutí zimních pneumatik nám nezaručí to, že můžeme jezdit na sněhu a ledu stejně, jako po suché silnici. Fyzikální zákony platí i pro vozidla se zimními pneumatikami.

  Pro bezpečnou jízdu za zhoršených povětrnostních podmínek je na místě zvýšená opatrnost a předvídatelnost. Dobrá péče o vozidlo a jeho příprava na toto období.

  Je dobré si překontrolovat povinnou a doporučenou výbavu vozidla (reflexní vesta, lékárnička, zvedák na výměnu kola, rezervní kolo či opravná sada na opravu defektu, dále žárovky, pojistky…)

   Ve vozidle je též dobré mít sebou lopatku se smetáčkem, škrabku na okna, hasicí přístroj, případně zimní řetězy při cestách po zasněžených oblastech a kontakt na odtahovou službu. Pokud by nás překvapila námraza, vyplatí se mít u sebe (nikoliv v autě) rozmrazovač zámku.

  Po řádné přípravě na zimní období, mi zbývá Vám popřát šťastné kilometry bez nehod.

   

  nprap. Bc. Alena Peterková

  14.10.2016

Odkazy do noveho okna

zimní výbava

zimní výbava 

Detailní náhled

brzdná dráha 1

brzdná dráha 1 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem