Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

AKTUALIZACE - Povinnost použít zimní pneumatiky

KRAJ - V období od 1. listopadu do 31. března platí povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky. 

Aktualizace úseků osazených silniční dopravní značkou č. C 15a,b („Zimní výbava“)

Od zimní sezony 2018/2019 (1. listopadu 2018) jsou nově osazeny dopravní značkou C15a,b úseky na silnicích III/0144 Bratrouchov, III/0146 Stromkovice, III/28623 Poniklá, III/28621 Víchovská Lhota a III/28620 Hrabačov – Křižlice.

Semilsko
II/294    Rokytnice - Rezek – Vítkovice
II/286    Vítkovice - Dolní Mísečky - Horní Mísečky
III/28620   Jestřabí v Krkonoších – Rezek
III/28624, 28626   Dolní Štěpanice - Benecko – Mrklov
III/0143   Buřany – Františkov
III/0144   Bratrouchov
III/0146   Stromkovice

III/29056   Paseky nad Jizerou
III/28623   Poniklá
III/28621   Víchovská Lhota
III/28620   Hrabačov - Křižlice

Jablonecko
III/29019   Kořenov – Jizerka
III/29022   Josefův Důl – Hrabětice
II/290   Desná – Souš
III/29018   Dolní Kořenov – Horní Polubný

Liberecko
III/2904   Mníšek – Raspenava
II/290   Bílý Potok – Smědava

________________________________________________________________________________________________________________

Povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky je v ČR platná již čtvrtým rokem a povinnost jejich užití obecně platí v období od 1. listopadu do 31. března. 

§ 40a zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu) ukládá řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  1. je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  2. lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Což znamená, že řidiči motorových vozidel musí mít v tomto období na vozidle zimní pneumatiky nejen když je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, ale také v případě, kdy reálně hrozí, že k tomuto jevu dojde. 

Minimální hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky na všech kolech pro osobní motorová vozidla - 4 milimetry. Samozřejmě ale platí, že čím vyšší je hloubka vzorku, tím lepší jízdní vlastnosti poskytuje. U motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg je to nejméně 6 milimetrů hloubky dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.

Na osobním motorovém vozidle přezouváme všechna 4 kola. V žádném případě nelze přezouvat jen jednu nápravu a na druhé ponechat letní pneumatiky.

Doporučuje se používat pneumatiky mladší 4 let. Při delším užívání dezén začíná ztrácet původní vlastnosti.

Pozor na celoroční pneumatiky. Ty jsou kompromisem mezi letní a zimní variantou. Nemají tedy ideální vlastnosti ani létě ani v zimě. Náhradní pneumatika ve vozidle může být i v zimním období jiná než zimní pneumatika.

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit pokutu příkazem na místě ve výši do 2000 Kč. Ve správním řízení hrozí sankce v rozmezí od 1500 - 2500 Kč. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc za splnění určitých podmínek oprávněni zakázat řidiči další jízdu. 

Dopravní značka „Zimní výbava“. 
Zákon stanoví povinnost mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takové jevy předpokládat.

Vedle toho existují silnice, na kterých je od začátku listopadu do konce března povinné užití zimních pneumatik za každého počasí i ročního období. Tyto úseky jsou osazeny značkou „Zimní výbava“. Jedná se o značku, která přikazuje použití zimních pneumatik bez ohledu na klimatické podmínky.

zimni vybava_1.jpg

V některých případech bývá tato dopravní značka doplněna dodatkovou tabulkou stanovující odlišné období její platnosti.

Za nerespektování tohoto dopravního značení řidičům také hrozí v příkazním řízení na místě pokuta až do výše 2000 Kč.

30. 10. 2018
por. Mgr. Lenka Dvořáková
KŘPL, koordinátor prevence kriminality

vytisknout  e-mailem