Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Případ požáru v Plotní ulici uzavřen

BRNO: Ve věci nešlo o podezření z trestného činu. 

Brněnští kriminalisté po více než půlročním prověřování odložili případ požáru v Plotní ulici. Věc byla prověřována jako přečin obecného ohrožení z nedbalosti. Podle výsledků znaleckého posudku zemřelo šest mužů a dvě ženy následkem udušení zplodinami hoření.

Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem se kriminalisté zaměřili především na zjištění příčin požáru. Od začátku byly stanoveny 4 vyšetřovací verze: technická závada, úmyslné jednání, nedbalostní jednání a nešťastná náhoda.

Technická závada byla vyloučena, objekt byl odpojený od všech inženýrských sítí a rovněž se v místě nenacházely žádné elektrické spotřebiče či zdroje energie, které by mohly iniciovat požár.

Během prověřování možného úmyslného jednání bylo vyslechnuto velké množství svědků, byly analyzovány kamerové záznamy z okolí místa činu. Nebyla však zjištěna žádná indicie, která by verzi úmyslného zapálení podpořila. Místo bezprostředně po tragédii prohledali kynologové se psy speciálně vycvičenými na vyhledávání akcelerantů hoření, a to s negativním výsledkem.

Nedbalostní jednání ze strany osoby, která by procházela kolem a například odhodila nedopalek cigarety, vyloučily kamerové záznamy a výpovědi svědků. Vzhledem k tomu, že některé oběti byly v době úmrtí pod vlivem alkoholu, je možné, že mohlo dojít také k jeho rozlití a následnému vznícení. Velmi pravděpodobnou verzí je pak i zahoření odpadu od nedopalku cigarety uvnitř objektu. Dle výpovědí osob, které v objektu v minulosti také přebývaly, se tam běžně svítilo svíčkami, tedy otevřeným ohněm. Prostory byly odděleny závěsy, stačilo pak tedy např. pouhé zakopnutí a mohlo dojít k zahoření závěsů.

Nelze však ani vyloučit, že by k takovému zahoření mohlo dojít i běžným venkovním průvanem. Požár tak mohl vzniknout i nešťastnou náhodou, což je tedy verze nejpravděpodobnější.

Nedílnou součástí prověřování byla také náročná práce na ztotožnění zemřelých osob, které se povedlo u sedmi z nich, na zjištění totožnosti posledního muže se nadále pracuje. Vzhledem k tomu, že nejde hodnověrně potvrdit ani jakékoliv nedbalostní jednání cizí osoby, nejde ve věci o podezření z trestného činu a věc byla proto takto odložena.

mjr. Pavel Šváb, 18.12.2023

video s vyjádřením ke stažení  https://www.uschovna.cz/zasilka/NP4JDKJUZGGHWMXP-JJ4

vytisknout  e-mailem