Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Prezentace antropologie na Veletrhu vědy

Kriminalistický ústav Praha Policie ČR (KÚP) se zapojí do populárně-vědecké akce Veletrh vědy, která je určena nejen studentům středních a vysokých škol, ale i zájemcům o vědecké poznání z řad široké veřejnosti. 

expozice
Veletrh vědy pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s dalšími vědeckými institucemi, univerzitami a ústavy ve dnech 21. - 23. května 2015 v Praze, v areálu PVA EXPO v Letňanech.
 
KÚP představí práci forenzních antropologů i nejnovější technologii - kamerový systém Vectra M3
Běžná procházka lesem se pro člověka může změnit v drama v momentě, když najde lidské kosterní pozůstatky. Tento motiv se objevuje v řadě kriminálních seriálů. Filmoví scénáristé se často inspirují skutečnými případy. Nálezem kosterních pozůstatků začíná složitá mašinérie policejního vyšetřování, jehož cílem je zjistit identitu osoby, příčinu úmrtí, a pokud je zjištěno cizí zavinění, vypátrat pachatele. Identifikace kosterních pozůstatků může být v některých případech velice obtížná.
 
Jak postupují forenzní antropologové při identifikaci kosterních pozůstatků, jaké při tom používají metody a přístrojovou techniku? Co o člověku prozradí kosti? Jak důležité jsou v procesu identifikace zuby? Jak se provádí superprojekce či kresebná rekonstrukce podoby obličeje člověka? Na tyto a další otázky odpoví skuteční antropologové KÚP.
 
Součástí prezentace bude reálné místo činu doplněné videoprojekcí. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet sestavit identikit (podobiznu) pachatele s využitím systému wPoridos, prohlédnout řadu exponátů a pomůcek antropologů. Úplně poprvé zde bude představena nová technologie - kamerový systém Vectra M3, s jehož pomocí lze vytvořit 3D model obličeje.
 
Na co se ještě můžete těšit
„Nebude samozřejmě chybět ani přednáškový program, kde promluví zkušení čeští i zahraniční odborníci, interaktivní exponáty z Techmania Science Center, stánky chemických kouzelníků z VŠCHT, roboti i nejnovější trendy ze světa techniky z ČVUT, molekulární bar, izolace vlastní DNA či ukázka luminiscence v podání Přírodovědců.cz, workshop létání s drony, astronomický dalekohled, zahraniční výstavy, expozice z CERNu a Evropské jižní observatoře a mnoho dalšího,“ uvádí Petra Jirásková ze Střediska společných činností AV ČR, v. v. i.
 
Více o Veletrhu vědy: http://data.otevrenaveda.projekty.avcr.cz/sd/novinky/hlavni-stranka/150401_otevrena-veda-zve-na-veletrh-vedy.html
 
Veletrh Vědy můžete navštívit ve čtvrtek a v pátek od 10.00 – 18. 00 hodin a v sobotu od 10.00 – 16.00 hodin.
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
19. května 2015

vytisknout  e-mailem