Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Zanedlouho si připomeneme památku zesnulých

MĚLNICKO - Policisté budou provádět dohled na dopravu i bezpečnost v okolí hřbitovů. 

Období památky zesnulých je každoročně časem zvýšeného silničního provozu, ale je také obdobím zvýšené aktivity lidí, kteří se neštítí ukrást květinovou výzdobu hrobů nebo vedle hrobu odložené kabelky, případně se vloupat do motorových vozidel u hřbitovů a odcizit z nich uložené věci. Tito pachatelé si vyhlížejí především osamělé osoby, které se věnují úpravě hrobu, a čekají na jejich nepozornost, aby odloženou kabelku nebo tašku mohli odcizit. Podobné je to i u pachatelů, kteří provádí vloupání do motorových vozidel, kteří rovněž čekají na příležitost, kdy jim samotní řidiči a spolujezdci usnadní jejich rozhodnutí vozidlo vyloupit tím, že v prostoru pro cestující nechají svoje věci.

Zvýšenému silničnímu provozu moc neprospívá ani tzv. „dušičkové počasí“, kdy jsou časté mlhy, deště, celodenní šero, spadané listí, ale i zvýšený počet různých uzavírek, oprav vozovek, objížděk apod. To vše vyžaduje na řidičích, aby se o to více věnovali řízení vozidla, dodržovali stanovenou rychlost, bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, obrnili se trpělivostí a přidali i více ohleduplnosti mezi sebou.

Policisté pořádkové i dopravní policie budou v tomto období dohlížet nejen na bezpečnost a plynulost silničního provozu, ale rovněž tak budou provádět i dohled nad bezpečností na hřbitovech i v jejich okolí. Policie ČR proto apeluje na všechny řidiče, aby jezdili ohleduplně a snížili tak riziko dopravní nehody na minimum, při opuštění vozidla všechny věci uložili do zavazadlového prostoru a nedávali tak šanci zlodějům. Návštěvníkům hřbitovů doporučuje, aby byli ostražití a měli své osobní věci neustále pod dohledem.

Nenechávejte na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky, mobilní telefony, doklady od vozidla, peníze, tablety a jiné. Jakákoli z těchto věcí může pachatele nalákat. Mnohdy je škoda na poškození vozu výrazně vyšší, než samotné věci odcizené z vozidla. Starosti s vyřizováním nových dokladů a blokací platebních karet rovněž nejsou zanedbatelné.

Policie doporučuje:

  • ve svých vozidlech nenechávejte viditelně žádné věci, ani prázdnou igelitovou tašku (zavazadla ve vozidle nenechávejte kolemjdoucím na očích, pokud možno všechny věci uzavřete do zavazadlového prostoru vozidla)
  • nenechávejte žádné cenné věci ve vozidle (ani když od vozu odcházíte na malou chvíli)
  • sledujte své okolí a zavazadla v prostoru odemčeného vozidla
  • zabezpečením vozidla ztížíte pachateli krádež
  • využívejte hlídaná parkoviště
  • při odchodu od vozidla zkontrolujte uzavření oken a dveří
  • zamykejte vozidlo (i když se vzdalujete od vozidla jen na chvíli)
  • osobní doklady ani doklady k vozidlu neukládejte do palubní přihrádky

Josef Houžvic
Oddělení tisku a prevence
P ČR Mělník
12. října 2017  

vytisknout  e-mailem