Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Preventivní projekt „Kraje pro bezpečný internet“

Spolupráce Policie České republiky a Asociace krajů České republiky. 

V dubnu letošního roku (2018) podepsal policejní prezident genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, Ph.D. a MUDr. Jiří Běhounek, hejtman kraje Vysočina a předseda Komise Rady Asociace krajů České republiky „Dohodu o partnerství a vzájemné spolupráci Policie ČR a Rady Asociace krajů ČR" v rámci realizace projektu „Kraje pro bezpečný internet“.

Cílem projektu je v souladu s § 14 a § 17 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky osvětové a vzdělávací působení v oblasti prevence kybernetické bezpečnosti za účelem minimalizace nebezpečí související s užíváním informačních a komunikačních technologií se zaměřením na cílové skupiny zejména žáků a studentů základních a středních škol, dále pedagogů, sociálních pracovníků, policistů (státní a obecní policie), rodičů a seniorů v rámci celé České republiky.

LOGO.pngLOGO.pngSmluvní strany budou v rámci projektu KPBI (více na www.kpbi.cz) spolupracovat zejména na tvorbě didaktických a metodických materiálů pro jednotlivé cílové skupiny (metodiky a související pracovní listy, e-learningové kurzy, vědomostní soutěžní kvízy, edukativní video spoty, brožury, on-line interaktivní hry) a při realizaci doprovodných aktivit (prezenční semináře, online webináře, odborné workshopy a konference, poradenství).

Ze strany zástupců projektu KPBI (AK ČR, jednotlivé krajské úřady, partner projektu CZ.NIC) jsou rovněž ve směru k policejním specialistům z řad kriminální a pořádkové policie, kteří se zabývají kybernetickou kriminalitou, připraveny zajímavé edukativní aktivity.

Policie ČR bude v projektu KPBI působit především jako odborný garant trestněprávní problematiky dané oblasti (kyberkriminality).

Přímým účelem dohody je zachování aktuálnosti materiálů podle právních předpisů souvisejících s projektem KPBI, včetně zapracování nových trendů a hrozeb virtuální kriminality.

Realizace preventivního projektu KPBI byla v roce 2013 schválena na základě Usnesení Rady Asociace krajů České republiky ze dne 12. září 2013. V tomto roce také Asociace krajů České republiky (dále jen AK ČR) převzala nad projektem oficiální záštitu. Do preventivního projektu je v současné době oficiálně zapojeno všech čtrnáct krajů České republiky. Projekt je od roku 2014 finančně podporován Ministerstvem vnitra České republiky a jednotlivými krajskými úřady. Od roku 2014 se na realizaci projektu KPBI podílí rovněž Policie České republiky a Policejní akademie České republiky v Praze.

Projekt KPBI získal v roce 2017 dvě ocenění. Zvítězil v národním kole soutěže o nominaci na Evropskou cenu prevence kriminality za rok 2017 (ECPA) a je nominován k reprezentaci České republiky v evropském kole soutěže. Cenu každoročně vyhlašuje Evropská síť prevence kriminality (EUCPN). Druhé ocenění získal v soutěži o Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni pro rok 2017 za tvorbu série videospotů „Senior v kyberprostoru“.

Uzavření předmětné dohody o partnerství a vzájemné spolupráci iniciovali v roce 2016 zástupci odboru tisku a prevence Policejního prezidia ČR, mj. s ohledem na vzrůstající trend kybernetické kriminality, s cílem napomáhat v rámci prevence kriminality k vytvoření požadovaného prostoru pro systematickou efektivní spolupráci v dané oblasti a přispět tak k plnění klíčových úkolů plynoucích ze zákonných a legislativních norem.

kpt. Mgr. Renata Šanderová
odbor tisku a prevence
Policejní prezidium ČR

logo.giflogo.gif

vytisknout  e-mailem