Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Preventivní akce - Vánoce

KRAJ - Obezřetnost se vyplatí nejen při vánočních nákupech. Preventivní akce zaměřené na eliminaci vloupání do motorových vozidel a kapesních krádeží budou probíhat na území Libereckého kraje do konce roku. 

Rok se s rokem sešel, v obchodech se začíná objevovat vánoční zboží, a to je neklamné znamení, že přichází čas nákupů vánočních dárků. Pro tyto nákupy je příznačný shon, tlačenice, nervozita a v neposlední řadě i více peněz v peněžence, než v jiném období roku. Toto je přesně doba, na kterou čekají a která láká mnohé zloděje a podvodníky. Tito lidé se sjíždějí do míst většího soustředění osob a obratně využívají každou příležitost ke krádeži, kterou jim kdokoliv z nás poskytne. Nejlépe se cítí v tlačenicích v obchodních domech, hromadných dopravních prostředcích apod. Kromě finančních prostředků kradou vše, co mohou dále zpeněžit např. (mobilní telefony, oděvní svršky), nebo mít z ukradené věci jiný prospěch (platební karty, osobní doklady, doklady od motorových vozidel apod.). Každá krádež věcí v předvánočním období je pro naprostou většinu lidí velmi nepříjemná a stresující. Mnohdy takto okradení lidé během okamžiku přijdou o většinu peněz na dárky, na které spořili v průběhu celého roku. Jak takto okradení lidé prožívají vánoční svátky je zlodějům úplně jedno.

Tak jako každý rok tak i letos na celém území Libereckého kraje probíhají preventivní akce, které jsou zaměřeny právě na eliminaci kapesních krádeží, krádeží věcí z motorových vozidel, a to hlavně na místech, kde se o vánocích srocuje nejvíce občanů, tudíž v obchodních centrech a v jejich blízkosti, v centru měst a obcí“, dodává plk. Mgr. Pavel Bartoš, vedoucí odboru služby pořádkové policie.

O víkendu probíhá několik akcí po celém Liberci i v kraji. Na jednom stanovišti policisté využili techniku – vozidlo Mobilní monitorovací centrum, a to před obchodním centrem Nisa v Liberci. Toto vozidlo již samo osobě působí preventivně, pokud je zaparkované nejen v blízkosti obchodního centra např. na parkovišti, je jasné, že se v jeho blízkosti pohybují i policisté. Ti se zde zaměřili právě na kontrolu vozidel, dále na to zda řidiči nenechávají ve vozidle volně odložené věci, a to hlavně na viditelných místech. „V několika případech jsme museli řidiče upozornit, že si v zámku u vozidla nechali klíče a jiní v předvánočním shonu zapomněli zavřít okénko u vozidla a dokonce tři řidiči nechali vozidlo odemčené. Dále jsme občanům připomněli jak se správně chovat při nakupování aby se nestali obětí kapsáře, doplnil plk. Mgr. Pavel Bartoš.

Každý kupující by si měl být při vstupu do obchodu vědom toho, že ho zde nečeká pouze nabízené zboží, ale mohl by na něho a jeho věci čekat člověk, který zde není za účelem nákupu, ale jeho cílem je některého z kupujících okrást o jeho věci. „Při nákupu buďte proto obezřetní, mějte svoje věci neustále pod dohledem. Kabelky, tašky, batohy apod. noste uzavřené, nenechávejte je bez dozoru v nákupním vozíku v době, kdy vybíráte zboží. Myslete na to, že když vám někdo ukradne kabelku, ve které máte osobní doklady, platební kartu a další věci, kolik času strávíte tím, než si všechny tyto doklady obnovíte. Další nebezpečí je v tom, že vaše osobní doklady může někdo zneužít“, upozorňuje plk. Mgr. Pavel Bartoš.

V České republice je každoročně evidováno více jak 15000 kapesních krádeží. Z toho jich je značná část spáchána právě v době vánočních nákupů. Policisté budou provádět i letos akce směřující k odhalení pachatelů kapesních krádeží, vloupání do motorových vozidel a krádeží zboží v obchodech.

Krádeže
Liberecký kraj
rok 2012
rok 2013
rok 2014   do října
Věcí z automobilů
812
1009
602
Kapesní
161
154
103
Krádeže prosté celkem
4 427
4 727
3 449

Zde uvádíme několik doporučení co udělat proto, abyste se nestali další obětí krádeží věcí a to nejen při vánočních nákupech:

• peněženku, osobní doklady a další cenné věci mějte neustále pod dohledem, peněženku umisťujte do vnitřní kapsy oděvu, vnitřní přihrádky kabelky nebo na dno tašky apod.
• kabelku nebo tašku neodkládejte, když ji odložíte, mějte ji neustále na očích (nákupní vozíky, zkoušecí kabinky apod.), větší obnos peněz si rozdělte na více částek a uložte je na různá místa, doklady a klíče noste pokud možno odděleně
• máte-li platební kartu, PIN uschovávejte zásadně odděleně, pokud je vám odcizena, nechte ji ihned zablokovat
• častěji si během nákupu kontrolujte, zda máte u sebe všechny věci, se kterými jste přišli do obchodu, to platí zejména o odcizených platebních kartách, protože pachatel jde k prvnímu bankomatu a snaží se peníze vybrat ještě dříve, než přijdete na to, že kartu nemáte
• při odchodu od zaparkovaného vozidla nenechávejte na sedadlech žádné věci, vše uschovejte do zavazadlového prostoru. Bunda nebo kabát zanechaný na sedačce může být mnohdy pro zloděje dostatečným důvodem k vloupání do vozidla
• buďte ostražití i při ukládání nákupu do vozidla. Zloději využívají situace a nepozorovaně vniknou do kabiny vozidla, pokud ho nezajistíte, a odcizí odloženou tašku, kabelku či bundu, zatímco ukládáte zboží. Může se také stát, že odvedou vaši pozornost např. tím, že se vás jeden bude na něco vyptávat a druhý mezitím prohledá vaše vozidlo
• při cestování hromadnou dopravou dávejte na své věci obzvláště pozor. Při čekání na zastávce či nástupišti zkontrolujte uzavření tašek, kabelek a kapes. Nastupování a vystupování z dopravních prostředků bývá velmi často využíváno k okradení

Ochrana osobního majetku je věcí každého z nás. Pokud chcete udělat vánočními dárky radost sobě a svým blízkým a ne zlodějům, snažte se dodržovat uvedená doporučení. Buďte v této době obezřetní a častěji kontrolujte své věci a cennosti, které nosíte při sobě a nedávejte příležitost zlodějům.

 7. prosince 2014
por. Jana Světlá
KŘP Libereckého kraje, koordinátor prevence

 

Odkazy do noveho okna

kontrola vozidel

kontrola vozidel 

Detailní náhled

kontrola vozidel

kontrola vozidel 

Detailní náhled

Mobilní monitorovací centrum

Mobilní monitorovací centrum 

Detailní náhled

policejní hlídka - motorizovaná

policejní hlídka - motorizovaná 

Detailní náhled

policejní hlídka pěší - kontrola vozidel

policejní hlídka pěší - kontrola vozidel 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem