Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

PREVENCE – Zimní pneumatiky

PREVENCE – Zimní pneumatiky 

V zimním období se mohou řidiči setkat s dopravní značkou, která označuje povinnost zimní výbavy (symbolem je automobil se sněhovou vločkou – Dopravní značka C 15a).
Tato značka přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky. Na takto označených úsecích silnic a dálnic může řidič pokračovat v jízdě pouze se zimní výbavou (tj. se zimními pneumatikami).

Řidič by si měl uvědomit, že komunikace jsou vlivem neustále se měnícího počasí a teplot nevyzpytatelné, a proto nebezpečné. V zimních měsících se stává nejvíce nehod s tragickými následky, proto je na místě zvýšená opatrnost, která je tou nejlepší prevencí.

Praxe jednoznačně potvrzuje, že se zimními pneumatikami je jízda daleko bezpečnější.

Letní pneumatiky začnou tvrdnout již za teploty kolem 7stupňů Celsia a ztrácejí tím přilnavost a účinnost.

Zimní pneumatiky mají lepší záběr na sněhu a ledu, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami, vyšší adhezi i na suchých vozovkách, mají také podstatně kratší brzdnou dráhu. Jsou zkrátka schopny zajistit lepší ovládání vozidla.

Je nutné přezout všechny čtyři pneumatiky s dostatečně hlubokým dezénem.

Důležitá je také starost o správně nahuštěnou pneumatiku. V zájmu vlastní bezpečnosti kontrolujte tlak v pneumatikách v zimě více než kdy jindy.

Pro jízdu autem při špatných povětrnostních podmínkách, zejména ve vyšších polohách je důležité včasné nasazení sněhových řetězů. Jejich nasazování si předem vyzkoušejte.

Zimní prohlídky aut jsou dobrou investicí. V současné době nabízí řada autorizovaných servisů  buď zcela bezplatné základní prohlídky vozu pro zimní období  nebo cenově velice přijatelné.

Zdroj: BESIP
por. PhDr. Papežová Zdeňka
říjen 2018

vytisknout  e-mailem