Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Prevence přepadení

Děti, dívky, ženy, senioři a handicapovaní občané se často a velmi snadno se stávají obětmi násilné nebo majetkové kriminality. Tyto skupiny občanů patří k nejohroženějším skupinám obyvatelstva

Strategie obrany
Při kontaktu s útočníkem jde především o to, že ho musí napadená osoba překvapit a šokovat. Tím může odradit útočníka od jeho dalšího útoku nebo alespoň získat čas na rozmyšlení, co dělat dál či přivolat pomoc.

Reakci napadené osoby lze jen těžko předem odhadovat. Mnohdy má napadená osoba pouze jenom několik sekund, kdy se musí rozhodovat co podnikne, jak se bude bránit.

Nepřipravenost a improvizace obrany nevede většinou k úspěchu. Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku “počítá”, třeba tím, že si pořídil některý z technických prostředků osobní ochrany. Například obranný sprej, paralyzér, plynovou pistoli, osobní alarm, intenzivní svítilnu či speciální přístroj. Ale ani v tomto případě se nedá s určitostí předpokládat, jak si bude napadená osoba počínat, zda vůbec technický prostředek použije.

O to více je útočník překvapen, když se napadený například senior začne efektivně bránit a dá tak najevo, že není žádnou pasivní obětí. V mnoha případech útočník od svého záměru upustí a bude hledat štěstí jinde. Je prokázáno, že ty osoby, které se chovají sebevědomě jsou v mnohem menším počtu případů napadáni či přepadáni.

Jak napadený, tak i svědek události si vyhodnocuje situaci a rozhoduje se co bude dělat dál. Musíme počítat s tou nejhorší variantou, a to s nevšímavostí spoluobčanů. Ti jsou většinou rádi, že se jich to netýká, nebo se bojí či si nevěří, že by napadenému pomohli efektivně pomoci.

Rada pro přihlížející je jednoduchá: snažte se alespoň přivolat hlídku Policii České republiky nebo strážníky městské policie (telefonní čísla 158, 156, tísňové volání z mobilu 112).

Policie se bude zajímat o popis útočníka. Soustřeďte se a zapamatujte si následující znaky: pohlaví, rasa, věk, výška, váha, účes, způsob řeči, barva vlasů a očí, oblečení, jeho pach apod. Velmi tím usnadníte pátrání po útočníkovi.

Obranné prostředky
Obranný sprej
Pro ženy a dívky jsou vhodné obranné spreje v provedení psacího pera, zapalovače nebo rtěnky, což nebudí pozornost útočníka. Potom záleží již na konkrétní situaci a nejvhodnějším okamžiku použití přístroje.

Paralyzéry
Paralyzér kombinovaný z obranným sprejem vypouští náplň například látku OC jedním z elektrických kontaktů. Přidáním obranného spreje se rozšířilo použití paralyzéru při obraně až na vzdálenost 2 až 3 m. K ovládání přístroje stačí pouze jedna ruka. Napadený může operativně použít ten způsob obrany, který je vhodnější či oba způsoby vhodně kombinovat. Přístroj se tak stává účinnějším a variabilnějším.

Obušek s paralyzérem, doplněný bombičkou s dráždivým sprejem.
Paralyzér se zábleskovým světlem, případně s dráždivým sprejem a sirénou apod.

Plynové pistole
Tato výhoda se může v některých případech změnit v nevýhodu. Především při použití plynové pistole proti útočníkovi, který je ozbrojen pistolí opravdovou. Tím ho můžeme vyprovokovat k činu, který ani původně neplánoval. Plynová pistole se tak stává pro obránce hrozbou. Zkušenosti policistů to jenom potvrzujíOsobní alarm

Osobní alarmy jsou konstruovány tak, aby jich bylo možno využít k jednoduchým ale i složitějším aplikacím při dodržení zásady snadné a hlavně rychlé akceschopnosti. Při nebezpečí zatáhneme za poutko kolíčku osobního bezpečnostního alarmu. Zaktivizuje se vestavěná siréna spolu se světelnou signalizací, což útočníka určitě překvapí a odradí, a nám umožní lépe si připravit obranu nebo přivolat pomoc.

Přístroj je vybaven manuálním tlačítkem sirény. To lze rovněž využít k odrazení útočníka, zdivočelého zvířete apod.

Osobní alarm je vybaven i kontaktem na zabezpečení dveří, oken a jiných položených předmětů - proti nezvaným návštěvníkům. Lze jej využít na cestách (chata, dovolená). Kontakt připojíme místo kolíčku s poutkem a sevřeme ho například do zavřených dveří. Po otevření dveří se pružný kontakt rozpojí a vyhlásí poplach. Tímto způsobem lze pohlídat i předměty s nimiž by neměl někdo nepovolaný hýbat (pokladničky, počítače, televize apod.).

Přístroj může pracovat i jako přenosná lampička, která nám pomůže najít např. klíče či klíčovou dírku, když se vracíte pozdě za tmy domů. Rozměry osobních alarmů jsou asi 60 x 40 x 20 mm.Intenzivní svítilny

Na trhu je i další výrobek - klíčenka se ”supersvítivou LEDdiodou”. Dioda vydává velice intenzivní bílé nebo modré světlo. Klíčenka je vhodná i pro běžné užívání všude tam, kde nás může překvapit tma.

Pro zvýšení bezpečnosti seniorů nebo zdravotně handicapovaných osob je možné využít tzv. tísňová volání. V bytě zájemce je umístěna ústředna, telefon s hlasitým provozem a bezdrátová vysílačka, která se dá volně připevnit na tělo seniora. V případě nevolnosti, nehody či přepadení zmáčkne postižený tlačítko vysílačky. Tím může sdělit své požadavky dispečinku a současně od něj získat pokyny prostřednictvím hlasitého telefonu. Zařízení může finančně dotovat ministerstvo práce a sociálních věcí.

V případě turistiky se jako další způsob zvýšení osobního bezpečí nabízí speciální přístroje pro případ nouzových situacích. Například při turistickém výletě na horách se stane úraz a je třeba přivolat pomoc. Přístroj po aktivaci vysílá nouzový radiový signál. Přístroj se dá přepnout i na příjem. Ten je monitorován a příslušná bezpečnostní služba následně poskytne pomoc. Přístroj se vejde do kapsy, je napájen z baterie a dá se přepnout i na přijímací provoz.

Na závěr
- Rozhodování o pořízení konkrétního technického prostředku není lehké. Pořizovatel ale nikdy nesmí opomenout kvalitu výrobku danou zkušebními otokoly a certifikací, seriózností a patřičným zázemím a servisem zabezpečovací firmy.
- Použití jakýchkoliv prostředků je možné jen na základě zákona, za dodržení podmínek nutné obrany  a krajní nouze
- Výše uvedené rady a doporučení lze s úspěchem aplikovat na běžné násilníky a zloděje. 

Pomohou nám kolemjdoucí?
Jedná se v podstatě o tzv. "baterku", která vydává intenzivní nepřerušované světlo nebo pracuje na principu fotoblesku. Světelný zdroj způsobuje několikaminutové oslnění. Požadovaného efektu - oslnění útočníka lze dosáhnout pouze za snížené viditelnosti. Při denní světle má přístroj účinek nulový. Při použití proti útočníkovi je třeba respektovat fakt, že přístroj potřebuje nějaký čas na znovu nabití kondenzátorů (až 10 s). Tomu je třeba uzpůsobit taktiku obrany. pomůže při napadení, slouží k ochraně brašen, batohů atd. Přístroj se upevní zvenku na tašku a spouštěcí tkanice se přiváže k poutku kalhot či sukně nebo je možné si ji omotat kolem zápěstí. Při pokusu o krádež dojde k vysunutí kolíčku na druhém konci tkanice, a tím ke spuštění sirény alarmu o síle až 103 dB.. slouží k vystřelování látky s dráždivým účinkem (jako u sprejů) až na vzdálenost 5 metrů. Trh nabízí slzotvorné náboje s dráždivou látkou CN, CS a PV (Nonivamid - technický pepř). Mohou vystřelovat i signální nábojky nebo nábojky akustické, které jsou uzpůsobeny pro vytvoření hlukového efektu. Plynové pistole mají většinou podobu pistole nebo revolveru některé renomované firmy a k jejich přednostem patří i odstrašující účinek zvukového a světelného efektu při střelbě. Například plynových revolverů je celá řada. Jsou nabízeny ve třech variantách jako startovací, plynové a poplašné. Prodej těchto zbraní je povolen jen osobám starším 18 let. Zbrojní průkaz není třeba. zlikvidují agresora okamžitě se sekundovým účinkem, aniž by byl zraněn. Při použití spínače umístěného v rukojeti a zasažení útočníka (dokonce i přes silnou vrstvu oděvu - 1,5 cm) dostane dotyčný elektrický výboj do neurosvalového systému. Paralyzéry působí na celé tělo útočníka; nejzranitelnějšími částmi jsou třísla, stehna, spodek hrudního koše, ramena a týl, krk a šíje. Uvedené pomůcky využívají elektrošoku o napětí 75, 150 nebo 200 kV. slouží k dočasnému zneschopnění útočníka a současně k jeho případnému označení neviditelnou barvou, která je znatelná pouze pod UV lampou. Obranné spreje se plní látkami jako je Chloroacetopfenon (CN), Chlorbenzylidenmalonitril (CS) a Oleoresin Capsicum (OC). Látky způsobují palčivou bolest, dočasnou ztrátu vidění (pálení a slzení), obtížné dýchání (rýma, kašel), nevolnost a sníženou koordinaci pohybů. Normální vidění se obnovuje často až za 24 hodin. Látka bývá uvolněna buď ve formě oblaku, pěny nebo tenkého pramínku – tzv. tekutá střela. Dobře působí i proti zdivočelým zvířatům.
por. Bc. Jan Čížkovský

PREVENCE CHOVÁNÍ

vytisknout  e-mailem