Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

PREVENCE - Motocyklisté

PREVENCE - Motorkářská sezona začíná. 

 • Motocyklisté by si měli uvědomit, že patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Případný střet s vozidlem nebo pevnou překážkou končí ve valné většině těžkými zraněními nebo dokonce smrtí. Závažnost dopravních nehod motocyklistů je až šestkrát vyšší než u osobních automobilů (tj. počet usmrcených na tisíc dopravních nehod je 6x vyšší).
 • Ze statistik dopravních nehod vyplývá, že dopravní nehody končící smrtí motocyklisty, větší měrou zavinili motorkáři sami.
 • Nepřiměřená rychlost je nejčastější příčinou vážných dopravních nehod motocyklistů, druhou příčinou je nesprávný způsob jízdy.
 • Nutno připomenout citaci ze zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích:
Ust. § 18 Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem, vozidlu a nákladu, předpokládanému stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat…  
 • Je nutné počítat s delší brzdnou dráhou motocyklu, který má delší brzdnou dráhu než automobil. Za normálních podmínek s reakční dobou jedné vteřiny je zapotřebí k zastavení motocyklu z 80km/h asi 58 metrů, při rychlosti 100km/h je už brzdná dráha 83 metrů a při rychlosti 200km/h je to 280 metrů.  (záleží na povrchu vozovky)
 • Téměř deset procent motocyklistů umírá na následky zranění po dopravní nehodě, protože nemělo přilbu. Ta je jednou z prvků pasivní bezpečnosti, ale ani sebelepší výbava (obuv, rukavice, oblečení  s reflexními prvky) není zárukou bezpečného návratu z cest. 
Připomínáme několik doporučení:
 • Zvyšte opatrnost pokud je na vozovce spadané listí, olejové skvrny, tramvajové nebo železniční koleje, dilatační spáry na mostech, pokud povrch vozovky tvoří dlažební kostky, jsou na vozovce různé nerovnosti jako např. výtluky, vyjeté koleje apod. Dávat si pozor je nutné i na vodorovném dopravním značení, které je kluzké zvlášť za deště.
 • Pozor na slepé úhly ve zpětných zrcátkách musí dávat nejen motocyklista, ale také řidič osobního vozidla
 • Při předjíždění dávejte pozor na zpětné zrcátko automobilu (pokud motocyklista nevidí zpětné zrcátko automobilu, jeho řidič nevidí motocyklistu)
 • Při předjíždění automobilu mějte dostatečný boční odstup od automobilu (pozor na vystupujícího řidiče z vozidla, nebo nečekané odbočování apod.)
 • Předjíždějte vozidla zleva (předjíždění zprava většina řidičů automobilů nečeká)
 • Zbytečně neriskujte a nepředjíždějte v nepřehledných místech, v zatáčkách apod. je nebezpečný a  zbytečný hazard
 • Na motocyklu musí být řádně umístěné, připevněné a čitelné a platné registrační značky (pokud tomu tak není, hrozí sankce peněžitého trestu deseti tisíc korun a  zákaz činnost od šesti měsíců až na rok)
Za poseldních pět let řešili policisté v Karlovarksém kraji 239 dopravních nehod motocyklistů. Při nehodách bylo šest motorkářů usmrceno, 49 motocyklstů bylo těžce zraněno,  lehce zraněnío bylo 131. Před jízdou pilo alkohol 18 motocyklstů.Nejvíce dorpavních nehod motocyklstů bylo v roce 2007 (57), nejméně v roce 2006 (32).
V roce 2016 se motorkáři podíleli na nehodách z 1,6 %. Z celkového počtu 45 dopravních nehod nebyli zraněni pouze dva motorkáři.
Příčinami nehod byla ve 23 případech rychlost, nesprávný způsob jízdy v 16ti případech. 

por.PhDr.Papežová Zdeňka                                                                                                                                                                                       březen květen 2017                                                                                                                                                                                                

Odkazy do noveho okna

 motorka 6

motorka 6 

Detailní náhled

motorka 1

motorka 1 

Detailní náhled

motorka 2

motorka 2 

Detailní náhled

motorka 3

motorka 3 

Detailní náhled

motorka 4

motorka 4 

Detailní náhled

motorka 5

motorka 5 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem