Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

PREVENCE- Letní prázdniny- děti jsou samy doma

PREVENCE- Letní prázdniny- děti jsou samy doma  

Mnozí rodiče nemají na zaplacení letních táborů pro děti a zajištění programu na celých devět týdnů.  
V případě, že děti zůstanou některé dny samy doma, bez dozoru dospělých, měly by být poučeny o základních pravidlech, jak se chovat v různém prostředí a různých situacích. Měly by znát i možnosti, jak trávit svůj volný čas bezpečně. Nemusí totiž zůstat samy jen doma, ale budou samy venku, na koupališti, na silnici, na hřišti apod.
Děti by měly znát různé způsoby a možnosti,  jak dát rodičům o sobě zprávu, o tom, že jsou v pořádku, kde a s kým jsou a kdy se vrátí domů, jak a kdy použít  telefon, mobilní telefon nebo internet. Děti by měly být připraveny a znát základní varianty volání o pomoc, např. Tohle není můj tatínek, pomozte mi…apod.
Doporučujeme, aby rodiče vedli své děti od ranného věku k základním pravidlům ochrany života, zdraví a majetku. Platí zásada, že čím je mladší dítě, tím je ohroženější. Pokud by zůstalo dítě samo doma, mělo by znát  pravidla jak se chovat. Rodiče by měli být ti nejbližší, kterým dítě důvěřuje, měli by znát své dítě a tudíž také vědět, co mohou od svého „drobečka“ očekávat. V tom smyslu pak zaměřit svá ponaučení a to ve smyslu ochrany života , zdraví a majetku a vhodného využití prázdnin. Rodiče by měli mít základní informace,  jak předejít únosu či útěku dětí, měli by vědět  jak se zachovat, když se dítě ztratí.
Mezi základní doporučení patří bezpečné chování:
doma:
 • zaměstnejte dítě bezpečnou činností jako je kreslení, čtení,  prací  na počítači, sledování  pohodových  televizních  programů, zadejte dětem přiměřenou domácí práci  - určitě není na škodu.
 • naučte dítě telefonovat (mělo by vědět, že se nesmí bavit s cizími lidmi po telefonu ani když stojí neznámý člověk za dveřmi bytu)
 • pravidla opatrnosti platí o to víc na ulici a to i v případech, že cizí člověk požaduje cokoli a za případnou odměnu
 • děti by si neměly vodit cizí děti nebo cizí kamarády do bytu bez vědomí a svolení rodičů
 • klíče od bytu by si měly děti schovat a nosit skrytě, měly by mít u sebe malé finanční částky
na koupališti:
 • samotné děti k volně přístupné vodě nepatří (neznalost vodní hladiny se nevyplatila mnohému dospělému, natož dětem)
 • děti by měly jít na koupaliště nebo k vodě jen s vědomím a svolením rodičů a pokud již dostanou svolení, měly by koupaliště navštívit nejméně ve dvou
ve volné přírodě:
 • je nutné aby  dítě znalo možná nebezpečí , která mu hrozí
 • mělo by vědět, že nesmí přistupovat k cizím autům nebo dokonce stopovat
 • dítě by mělo vědět, že pády z výšek, ze stromů mají mnohdy celoživotní následky
 • v případě, že nemá dítě prostorovou orientaci, nemělo by se vydávat do volné přírody samo (i zde platí rada - nemluvit a nevěřit cizím lidem)
na silnici může být dítě cyklistou i chodcem:
 • dítě by mělo znát základní pravidla silničního provozu (mělo znát alespoň základní dopravní značky, vědět jak má být vybaveno jízdní kolo, povinnosti cyklistů apod.)
 • dítě jako chodec je hendikepováno už tím, že nemá výšku dospělého a má velmi omezený zorný úhel(když nic nevidí na silnici, neznamená to, že se neblíží žádné vozidlo)  
 • děti by se měly naučit základům bezpečného přecházení silnice (při přecházení silnice se nejen rozhlédnout, ale i naslouchat zvukům, rozlišit je, chvíli počkat a pak teprve přejít vozovku)
 • děti by měly vědět, že absolutní přednost na přechodech nemá ani dospělý chodec
 Na závěr:
 • Rodiče a děti by se měli domluvit, že budou platit určitá pravidla kontroly  (např. že dítě  sdělí, kam, s kým, kdy a na jak dlouho odchází z domu, jak bude kontaktovat a informovat rodiče o tom, kde a s kým tráví svůj volný čas)
 • Dítě by nemělo zůstávat dlouho samo, mělo by být vždy v kontaktu s ostatními lidmi
 • V případě, že je dítě pozorováno neznámým člověkem delší dobu, mělo by utéct na rušné místo, mezi kamarády, všude tam, kde by mohli být náhodní svědci, případně možný telefonický kontakt na rodiče
V případě zjištěné  ztráty nezletilých dětí je nutné  ihned  volat Policii ČR, u starších dětí  záleží na konkrétní situaci. Pokud rodiče ví o tom,že jsou jejich děti nespolehlivé a často chodí domů pozdě, pak je na místě,aby s oznámením na policii počkali delší dobu,   aby nejdříve prohledali okolí domova, zavolali kamarádům svého dítěte apod. 
 
por.PhDr.Papežová Zdeňka
červen 2015

vytisknout  e-mailem