Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Preventivně informační centrum

HRADECKO – Přednášky pokračují i v roce 2012  

Jako první v roce 2012 navštívili centrum dne 10. ledna žáci 2. třídy Základní školy Mandysova Hradec Králové a to v rámci odpolední družiny. Policista s žáky hovořil na téma bezpečného chování a řekl dětem základní informace o Policii České republiky. Žáci vyslechli informace o bezpečném pohybu v silničním provozu, kdy v této části si vyzkoušeli, jak fungují reflexní prvky. Nad fotografií třpytící se vesty většina z přítomných žasla údivem.

Dne 11. ledna na hradeckou policii dorazila skupina žáků škol spadajících do gesce Centra pro zdravotně postižené Hradec Králové DANETA. Posluchačům policista sdělil především informace o tom, jak se zachovat, kdyby jim chtěl někdo cizí ublížit, nebo něco odcizit. Samozřejmě bylo hovořeno o tom, jak takovým situacím předejít. V průběhu přednášky si žáci zahráli v scénce, kdy jednoho z žáků oslovil cizí člověk, který se prokazoval pochybnou průkazkou. Účinkující se zachoval perfektně, s cizím mužem se vůbec nebavil, nereagoval na jeho slova a utíkal co nejrychleji k nejbližšímu dospělákovi. To byla paní učitelka, která si hbitě zapamatoval popis podezřelého muže a volala na Policii ČR. Dále policista posluchačům řekl informace o nebezpečných předmětech, které mohou leckde naleznout a co poté mají dělat, nebo spíš co určitě dělat nemají – sahat na ně. Na rozloučenou mimo pexes, omalovánek a policejních vystřihovánek dostali ti nejmenší z posluchačů i reflexní vesty oddělení BESIP,  aby zvýšili svou bezpečnost při pohybu v silničním provozu.
Při přednášce zaznělo mnoho zajímavých dotazů a hlavně spousta dobrých odpovědí na policistovi otázky. Na závěr si vyzkoušeli hranou scénku u přechodu pro chodce. Zde se celá skupina pokoušela hlasitým křikem zlákat jednoho z kamarádů, aby rychle přeběhl přes silnici. Však ten se zmámit nenechal a v klidu došel k přechodu, zastavil, rozhlédl se a až poté šel za kamarády na druhou stranu. Na dané situaci policista podrobně vysvětlil jak v takové situaci postupovat, a že se rozhodně nevyplatí nikam spěchat.

Po obědě shodného dne do centra dorazila skupina prváků z Odborného učiliště Hradec Králové 17. listopadu. Tito odstartovali sérii přednášek pro žáky prvních a druhých ročníků této školy na různá témata. Jako první téma bylo na pořadu dne představení Policie České republiky a šikana. S žáky policista tedy hovořil například o tom, kde jsou jednotlivá obvodní oddělení, seznámil je s internetovými stránkami Policie ČR, nebo je seznámil s činností zásahové jednotky. V druhé části bylo hovořeno o formách šikany, o tom, jak vzniká, kdo se jí účastní a jak je vhodné se jí bránit, předcházet, nebo pomoci oběti a potažmo vlastně i agresorovi. Včasným zachycením obtěžujícího jednání se zabrání tomu, aby agresor své oběti vážně ublížil, čímž by mohl například naplnit skutkovou podstatu trestného činu. Tedy pokud „s tím agresor přestane“ včas na základě toho, že publikum, či svědek zasáhl, nebo o jeho jednání někomu řekl, a zabránil tak jeho jednání, obránil jak oběť tak i mohl „zachránit“ čistotu trestního rejstříku agresora. V tomto směru má publikum velkou sílu.

V pátek 13. ledna do centra dorazila další skupina prváků z Odborného učiliště Hradec Králové 17. listopadu. S těmi preventista hovořil na shodné téma jako s předchozí skupinou.

Průběh přednášek byl mimo hrané scénky zpestřen ukázkami snímků policejní videogalerie a názornou ukázkou nebezpečných předmětů či reflexních prvků.

fotogalerie ke zhlédnutí zde...

nprap. Jan Čížkovský
13. ledna 2012
foto PČR
 

vytisknout  e-mailem