Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Přetížená nákladní auta nejsou bohužel výjimkou

KRAJ: Přestupci jsou v hledáčku jihomoravských policistů. 

Téměř každý den vyjíždí policisté i se speciálním vozidlem na kontrolu kamionů do terénu. Policisté na motocyklech tipují vozy buď přetížené, nebo ve špatném technickém stavu. Ty pak na kontrolním stanovišti projdou vážením a dalšími testy. V pondělí takto policisté narazili na 4 hříšníky, kterým uložili kauce v celkové výši 118 tisíc korun a pokuty ve výši 30 tisíc korun. Provozovatelé vozidel se budou zodpovídat ve správním řízení, kde jim hrozí vysoké sankce.

Zásadně přeloženi byli dva řidiči. Muž pracující pro slovenského dopravce převážel klády a byl přetížen o 6 tun. Smutným rekordmanem dne se ale stal běloruský řidič pracující pro firmu sídlící v Polsku. Policisté si nemohli nevšimnout speciálně upravené korby, na které byly dodatečně zvýšené bočnice. Vozidlo bylo plně naloženo, hmotnost nákladního vozu včetně nákladu činila alarmujících 46,5t , místo maximálně přípustných 32 tun. Řidič dle svého vyjádření pracoval na rekonstrukci dálnice, ze které odvážel suť. Otázkou zůstává, zda podobně přetížená auta zároveň nepřispívají k rychlejšímu ničení povrchu na nových úsecích. Každopádně jsou ale díky horším jízdním vlastnostem a zejména prodloužené brzdné dráze rizikem pro ostatní účastníky silničního provozu.

Od začátku června jsme zkontrolovali 393 vozidel. Ve 235 případech (vozidla tipujeme, neznamená to, že jezdí v takové míře přetížená) byla překročena maximální přípustná hmotnost, 7 aut neprošlo kvůli rozměrům. Na pokutách zaplatili řidiči na místě téměř 2 miliony korun, citelné sankce čekají i dopravní firmy ve správním řízení.

mjr. Pavel Šváb, 22.07.2020

Foto, video a zvuk níže.

Odkazy do noveho okna

přetížené vozidlo II.

přetížené vozidlo II. 

Detailní náhled

přetížené vozidlo I.

přetížené vozidlo I. 

Detailní náhled

zvýšení bočnic

zvýšení bočnic 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem