Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Přesto, že nabízeli zboží k prodeji, přišli o peníze

TACHOV, STŘÍBRO – Policisté v průběhu tří dnů evidovali další dva případy, při kterých poškození přišli o své úspory. V jednom případě pachatelé odcizili částku přesahující 67 tisíc korun, ve druhém přes čtvrt milionu. 

Policisté za poslední dny evidují další dva případy kyberkriminality. Jeden případ podvodu evidují policisté v Tachově, kdy se na ně ve druhé polovině dubna letošního roku obrátil 50letý muž. Ten policistům uvedl, že prostřednictvím jednoho internetového portálu zadal inzerát, ve kterém nabízel k prodeji dětské kolo za 6 000 korun. Na inzerát reagoval během chvíle zájemce, který s kupujícím komunikoval přes sociální síť. Když se s prodávajícím dohodl na koupi kola, zaslal mu podvodný odkaz přepravní společnosti, který se jevil jako autentický s tím, že je nutné jej otevřít za účelem dokončení platby, která bude provedena přes přepravní společnost. Poškozený v domnění, že zadává údaje potřebné pro dokončení platby, vyplnil požadované údaje včetně bezpečnostního kódu. V tu chvíli byla však provedena platba z jeho účtu na jiný, kdy poškozený přišel o částku přesahující 67 000 korun.
Obdobný případ se stal také 70letému muži ze Stříbra. Ten zase na internetovém portálu nabízel k prodeji tepelné čerpadlo k venkovnímu bazénu v hodnotě 5 500 korun. I v tomto případě se ozval zájemce o koupi prostřednictvím sociální sítě. Následně si podvodným způsobem sjednal vzdálený přístup do internetového účtu své oběti. V několika platbách pak z konta poškozeného odešlo přes 250 000 korun.

Oběma případy se nyní zabývají příslušní policisté, kteří zahájili úkony trestního řízení.
Opakovaně občanům radí, aby byli v těchto případech obezřetní a nikdy neposkytovali vzdálený přístup k jejich počítači, neposkytovali žádné osobní informace nebo informace o jejich bankovnictví a prodávající měli na paměti, že kupující májí platit jim, a ne naopak.

Více info ze kyberkriminalitě zde: 
https://www.policie.cz/clanek/podvod-pres-inzerat-431640.aspx

por. Bc. Dagmar Jiroušková
6. 5. 2022

vytisknout  e-mailem