Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Přechod je pro chodce!

PARDUBICE - Nehoda cyklistky 

Přejezd pro cyklistyPřejezd pro cyklisty
Dne 26. 3. 2012 před sedmnáctou hodinou vyjížděli pardubičtí dopravní policisté do Polabin k dopravní nehodě a to střetu automobilu s cyklistkou. K této události došlo na Bělehradské ulici v prostoru přechodu pro chodce.

Z na místě zjištěných informací vyšlo najevo, že devětašedesátiletá žena, jedoucí na jízdním kole, zřejmě vjela po přechodu pro chodce na komunikaci, po které v tu chvíli projížděl jednatřicetiletý řidič se svým osobním vozidlem. Následně mezi nimi došlo ke střetu. Z této dopravní nehody si cyklistka odnesla zranění, se kterým byla z místa převezena do nemocnice. Alkohol u obou účastníků dopravní nehody policisté vyloučili dechovou zkouškou.

I v souvislosti s touto dopravní nehodou a vzhledem k jarnímu počasí posledních dní a s tím souvisejícím nárůstem počtu cyklistů v ulicích policisté upozorňují na následující skutečnost. Ačkoliv si to někteří cyklisté stále neuvědomují, přechod pro chodce, jak už z názvu vyplývá, slouží k přecházení komunikace chodcům, nikoliv cyklistům. V případě, že chce přechodu pro chodce využít cyklista, je povinen z jízdního kola slézt a komunikaci tak přejít pěšky.

Dalším velmi rozšířenou nepravdou je takzvaná „absolutní přednost“ na přechodu pro chodce. Každý člověk před tím, než na přechod pro chodce vstoupí, je povinen se přesvědčit, zda je možné a bezpečné komunikaci přejít. Dále je vhodné se ubezpečit, zda ostatní účastníci silničního provozu, zejména řidiči motorových vozidel, o chodci vědí a tak, jak stanoví zákon, umožňují chodci komunikaci přejít. Chodec má na přechodu pro chodce přednost, avšak tato myšlenka sama o sobě nezabrání střetu mezi ním a automobilem, vstoupí-li neuváženě do vozovky těsně před projíždějící vozidlo. Toto upravuje i část § 54 odstavec 3 zákona o provozu na pozemních komunikacích, který říká, že chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.

K překonání komunikace cyklistům slouží přejezd pro cyklisty. Toto dopravní značení je často umístěno v místech křížení cyklostezky s vozovkou. Cyklisté však v tomto místě žádných zvláštních výsad. § 57 odstavec 8 výše zmíněného zákona doslova říká : Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zda-li může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, cyklista smí přejíždět vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče ke změně směru nebo rychlosti jízdy. Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo.

27. března 2012
por. Bc. Jozef Bocán
tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem