Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prázdniny z pohledu Policie ČR

Vyhodnocení letních prázdnin z pohledu Policie ČR se dnes uskutečnilo na tiskové konferenci za účasti prvního náměstka policejního prezidenta plk. Martina Vondráška. Rozebírána byla problematika dopravy, veřejného pořádku i prevence v různých oblastech. 

Plk. Vondrášek ve svém úvodním vystoupení zhodnotil činnost policistů jak na úseku dopravy, tak i po stránce veřejného pořádku. „Policisté v rámci letních prázdnin realizovali 263 dopravně bezpečnostních akcí, při kterých řešili téměř 32 000 přestupků. Podíleli se také na zajištění bezpečnosti 314 hudebních festivalů o různém počtu návštěvníků a stranou pozornosti policistů pořádkové policie nezůstala ani problematika podávání alkoholu mládeži,“ uvedl plk. Vondrášek.

V období letních prázdnin šetřila Policie ČR celkem 16 102 dopravních nehod, při kterých 150 lidí zemřelo a 564 bylo těžce zraněno. Zaznamenáváme tak nárůst ve všech základních oblastech dopravní nehodovosti, mimo počtu lehce zraněných. Mezi nejčetnější příčiny dopravních nehod patří nevěnování se plně řízení vozidla, nedodržení bezpečné vzdálenosti a nesprávný způsob jízdy.

„Negativním fenoménem prázdninového období bylo především velké množství tragických dopravních nehod s větším počtem usmrcených osob. Potvrdila se tak rizika, na která jsme upozorňovali před prázdninami, a to především nevěnování se řízení vozidla a nepozornost, což stálo za velkou částí těchto tragických nehod,“
doplnil ředitel služby dopravní policie plk. Tomáš Lerch. Velkou měrou se na negativním trendu aktuálního vývoje dopravní nehodovosti o prázdninách projevilo i ne vždy zodpovědné chování chodců a cyklistů. V počtu usmrcených chodců jsme zaznamenali meziroční nárůst o 12 osob.

Po stránce pořádkové policie byly prázdniny především ve znamení zajištění veřejného pořádku v rámci různých hudebních produkcí a také dohledu nad zákazem podávání alkoholu mládeži. Na zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku v rámci konání hudebních festivalů se o prázdninách podílelo téměř 6 000 policistů. „I přesto, že jsme na naprosté většině akcí umožňovali jejich účastníkům ověřit si, že nejsou pod vlivem alkoholu dříve, než usednou za volant, zaznamenali jsme během jednoho bezpečnostního opatření na Vyškovsku 36 řidičů pod vlivem návykových látek,“ zdůraznil ředitel služby pořádkové policie plk. Martin Hrinko. Policisté během prázdnin dále provedli 399 kontrol zaměřených na nalévání mladistvým ve spolupráci s orgány obcí a orgány sociálně právní ochrany dítěte, při kterých zjistili 885 protiprávních jednání. Této problematice se tak budeme během následujícího období věnovat ve zvýšené míře napříč republikou.

Policejní preventisté v uplynulém prázdninovém období realizovali desítky akcí a projektů, zacílených na aktuální problematické oblasti bezpečnosti silničního provozu, krádeže, vlastní bezpečí, apod. „Jen v průběhu července vznikla škoda způsobená podvody na seniorech ve výši 800 tisíc korun. Zareagovali jsme proto nasazením preventivních spotů v rádiích a v Královéhradeckém kraji bylo odehráno celkem 7 komentovaných divadelních představení s tématem takzvaných šmejdů,“ uvedla koordinátorka prevence Policie ČR pplk. Zuzana Pidrmanová.

Prezentaci z tiskové konference naleznete pod textem.

7. září 2015
kpt. Bc. Jozef Bocán
tiskový mluvčí, Policejní prezidium ČR

vytisknout  e-mailem