Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Prázdniny končí, blíží se škola

Na začátku prázdnin jsme v našem zpravodajství poskytovali několik důležitých rad, díky kterým jste se mohli vyhnou zbytečným nepříjemnostem na cestách, nyní je na čase věnovat pozornost konci letních radovánek a začátku školního roku. 

Prázdniny finišují, lidé se vrací z dovolených, děti možná zapomněly na to, jak se mají v dopravě chovat, proto je důležité jim před jejich cestou do školy znovu ty zásadní bezpečnostní pokyny zopakovat. Pokud máte doma malé školáčky, kteří se už vydají do školy, nebo z vyučování sami, určitě si s nimi cestu několikrát projděte. Není od věci je alespoň jednou nepozorovaně sledovat, abyste si byli jistí, že se sami v dopravě skutečně pohybují bezpečně.

Na pozoru musí být i řidiči. Ti co i o prázdninách jezdili každý den do práce, si možná zvykli na menší ranní provoz ve městech, teď bude nejspíš nutné vyrazit o něco dříve. Musí počítat s tím, že v ranním čase se na silnicích v okolí škol objeví nejen vozidla přepravující školáky, ale i samotné děti v pozici chodců a cyklistů, kteří budou dohánět čas, aby stihli vyučování. Když k tomuto faktu přičteme i některé uzavírky a opravy komunikací, může z toho vyjít velké zpoždění při nástupu do zaměstnání. Jenže pamatujte, že spěchat se nevyplácí.

První školní dny děti v lavicích nestráví dlouhé hodiny, proto řidiči s jejich pohybem musí počítat nejen ráno mezi sedmou a osmou hodinou, ale i během dopoledních hodin i v době poledne a následného odpoledního času.

Děti vyrážející na kole nesmí zapomenout na cyklistické přilby. Blíží se podzim, ráno se místy objevují mlhy, pokud se školáci pohybují na kole mezi obcemi, měli by užít reflexní prvky, které je lepší upevnit na pohyblivou část těla, nejlépe na horní či dolní končetinu. Tato rada se samozřejmě netýká pouze dětí, ale i dospělých, kteří brzo ráno jezdí na kolech do svého zaměstnání.

Co je v dopravě důležité? Být vidět, chovat se ohleduplně vůči ostatním účastníkům, předvídat a jezdit tak, abyste mohli včas reagovat na situaci vzniklou před vámi.

S končícími prázdninami a začínající školní docházkou počítáme i my, proto jsme na konec prázdnin a měsíc září naplánovali několik dopravně-bezpečnostních akcí zaměřených jak na řidiče, chodce i cyklisty.

por. Bc. Eva Maturová
tisková mluvčí
23. srpna 2017

vytisknout  e-mailem