Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Prázdninové měsíce jsou náročně především v oblasti dopravy

KRAJ: Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit vznik dopravní nehody. 

V prázdninovém provozu by měli být opatrní zejména cyklisté, motocyklisté a děti. Letní měsíce jsou právě pro ně opravdu rizikové. Třicet procent dětí přichází o život právě o letních měsících. Velká část dětí jezdí stále na kole bez přilby. Neméně důležité při přepravě dětí je nutné pamatovat na řádné používání předepsaných zádržných systémů. Pečlivé a správné připoutání může dítěti zachránit při dopravní nehodě život.

Motocyklisté by měli být maximálně viditelní. Měli by myslet také na to, že je řidič motorového vozidla může přehlédnout.

Zvýšený počet cyklistů v letních měsících je také důvodem k velké opatrnosti a ohleduplnosti. Cyklisté jsou řazeni k nejohroženějším kategoriím účastníků silničního provozu.

Všechny tyto skupiny účastníků silničního provozu by měly dbát na důsledné dodržování všech pravidel silničního provozu a dbát především na svou vlastní bezpečnost. Všichni by měli dbát na svou dostatečnou viditelnost. To platí samozřejmě také pro chodce, kteří se pohybují na komunikaci nebo v její bezprostřední blízkosti.

Řidiči, kteří se chystají na cestu a zejména na delší cestu, by měli vyrazit odpočatí a s dostatečnou časovou rezervou. Je důležité dodržet také několik dalších základních pravidel. Například jízda v letním  horku může přispět k rychlejší únavě řidiče. Proto je nutné dodržovat pravidelné přestávky k odpočinku. Před nástupem mikro spánku řidiči pociťují zvýšenou únavu a dokonce ospalost, mají problémy s koncentrací pozornosti. Mikro spánek za volantem je jednou z příčin dopravních nehod. Během něj může neřízené vozidlo ujet stovky metrů.

Nepozornost řidičů a nedostatečné věnování se řízení vozidla je také jednou z příčin vzniku dopravní nehody. Zejména řidiči jedoucí po dálnicích by měli věnovat řízení zvýšenou pozornost. Dopravní policisté často řeší případy, kdy řidič nabourá při dojíždění do pomalu jedoucí či stojící kolony.

Všichni účastníci silničního provozu mohou přispět ke snížení počtu dopravních nehod a jejich následků. Dodržování pravidel silničního provozu, uvědomění si vlastní bezpečnosti a ohleduplnost mohou zachránit lidský život.

Policisté jihomoravského kraje této dopravní problematice věnují při své každodenní činnosti pozornost. V součinnosti s pracovníky oddělení tisku a prevence i v průběhu prázdnin, kdy je zvýšený  dopravní provoz, uskutečňují mnoho dopravně bezpečnostních akcí preventivního charakteru:

  • „ŘÍDÍM – PIJU NEALKO PIVO

Akce, při které již několik let oslovujeme řidiče ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven.Cílem a záměrem této preventivní akce je připomenout řidičům, že alkohol za volant opravdu nepatří. Řidič následně obdrží nealko pivo.

Na jednotlivých územních odborech Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje tyto akce již proběhly a další jsou naplánované v nadcházejících prázdninových týdnech

  • „KVÍZ“

Nová celorepubliková akce, do které se zapojili také jihomoravští policisté a pracovníci oddělení tisku a prevence. V rámci vzdělávání a informování účastníků silničního provozu byl vytvořen edukativní materiál pro děti, kteří jsou jako spolujezdci ve vozidle. Děti v průběhu běžných silničních kontrol obdrží od policistů dětské kvízy, které jsou zaměřeny na dodržování pravidel silničního provozu nejen dětmi, ale i dospělými. I tento projekt se uskuteční v rámci jednotlivých územních odborů.

  • „REXLEXNÍ ŠLE A VESTY“

Společný projekt Policie ČR a Českou kanceláří pojistitelů, zaměřený na viditelnost řidičů motocyklů a osádek motorových vozidel v silničním provozu.

Preventivní akce je uskutečňována ve vytypovaných lokalitách s vyšším výskytem řidičů motocyklů. Dopravní policisté ve spolupráci s pracovníky oddělení tisku a prevence tyto reflexní šle rozdávají právě této cílové skupině. Již v příštím týdnu se uskuteční jedna z těchto preventivní akcí.

V prvních týdnech prázdnin loňského i letošního roku došlo k tragickým nehodám na území Jihomoravského kraje, kdy umírali lidé. Jednou z těchto tragických nehody byl střet dvou osobních vozidel mezi obcemi Strážnice a Vnorovy. Po střetu zůstala obě vozidla mimo vozovku a následkům těžkých zranění podlehly čtyři osoby. V prvních týdnech letošních prázdnin jihomoravští policisté řešili téměř pět set nehod.  V souvislosti s dopravní nehodou bylo usmrceno celkem 9 osob. Je to o 2 osoby více ve srovnání s loňským rokem.

Jihomoravští policisté jsou často voláni k dopravním nehodám, které mohou účastníci vyřešit sami, bez policie. Jedná se o případy, kdy při dopravní nehodě není nikdo zraněn, škoda na žádném z vozidel nepřesáhne 100 tisíc korun a není poškozen majetek třetí osoby. S tímto jevem se potýkají hlavně brněnští policisté, kteří od začátku roku vyjížděli takto k 838 nehodám. Jen pro srovnání, těch vážnějších, kde jsme na místě ze zákona, bylo 1588. Účastníci bagatelních nehod musí počítat se zdržením, viníci pak s nemalou pokutou a zápisem do karty řidiče. Náhradu škody vzniklé při takové dopravní nehodě lze přitom řešit pouze vyplněním záznamu o dopravní nehodě a nahlášením samotné nehody na příslušnou pojišťovnu. Tzv. euro formulář je vhodné vozit s sebou ve voze.

Více informací, kdy volat k dopravní nehodě policii zde: http://www.policie.cz/clanek/kdy-k-nehode-privolat-take-policisty.aspx

Na jednotlivé dopravně preventivní akce jsou zvána také média. Jsme přesvědčeni, že uskutečněním těchto akcí a informovanosti veřejnosti také pomoci médií přispějeme k větší informovanosti jednotlivých účastníků silničního provozu. Preventivní působení a informovanost jistě přispěje ke snížení rizika vzniku dopravních nehod.

mjr. Bc. Štěpánka Komárová, 29. července 2017

vytisknout  e-mailem