Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Prázdninová doprava

PLZEŇSKÝ KRAJ - I na Plzeňsku byly realizovány rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce. 

     O uplynulém víkendu byla v rámci našeho kraje realizována ze strany policistů celorepubliková dopravně bezpečnostní akce.  Nad rámec této akce přijali policisté Plzeňského kraje v návaznosti na nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti se závažnými následky a ve snaze pozitivně ovlivnit chování účastníků silničního provozu další opatření. 
     Během pátečního odpoledne a noci zrealizovali rozsáhlou dopravně bezpečnostní akci na vybraných úsecích silnic I. a II. třídy ve směru od hranic se Spolkovou republikou Německo do vnitrozemí. Jelikož v pátek končí pracovní týden a díky přesunu pracovních sil a výměnám prázdninových turnusů se zvyšuje hustota silničního provozu, rozdělili policisté své síly zejména po trasách mezi Plzní a Domažlicemi. Hlídky kontrolovali řidiče například na dálnici D5, silnici I/26 a I/27 mezi obcemi Křenovy, Staňkov, Ohučov a Stod,  Chotěšov, Zbůch a na dalších místech uvedené trasy. Zejména se zaměřili na dodržování předpisů souvisejících s dopravou, ale i pátrání po osobách a věcech.
 
Výsledky páteční krajské dopravně bezpečnostní akce:
     Policisté zkontrolovali v době od 14 do 24 hodin celkem 267 vozidel. V rámci provedených silničních kontrol bylo zjištěno 129 případů protiprávního jednání, které se týkalo přestupku na úseku dopravy (každý druhý řidič se dopustil přestupku). Za 119 přestupků byla uložena pokuta v blokovém řízení (celková výše uložených pokut dosáhla skoro na 80 tisíc korun) a deset přestupků bude postoupeno dle věcné příslušnosti k vyřízení správnímu orgánu. Necelá sedmdesátka „přestupců“ nedodržela stanovenou rychlost jízdy vozidel (celkem 67 řidičů). Dva řidiči jeli v pátek na dané trase mezi Plzní a Domažlicemi pod vlivem zakázané látky – jeden byl pod vlivem alkoholu a druhý pod vlivem omamných a psychotropních látek. Jedenáct řidičů jelo s vozidlem, které v nevyhovujícím technickém stavu a sedm řidičů nepoužilo bezpečnostní pásy.
 
Výsledky víkendové celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zahrnující i výsledky páteční akce v Plzeňském kraji:
     Policisté zkontrolovali během volných víkendových dnů celkem 1930 vozidel. Opět se mohli přesvědčit, že řidiči dopravní předpisy nedodržují. Každý čtvrtý motorista se dopustil přestupkového jednání. Celkem bylo zjištěno 477 přestupků v dopravě. Mimo třiceti z nich, které budou postoupeny k vyřízení správnímu orgánu, byly všechny vyřešeny uložením blokové pokuty jejichž výše překročila částku 200 tisíc korun (447 přestupků za 212.200,- Kč). Osmi řidičů bylo za volantem přistiženo se „zakázaným“ pomocníkem – u čtyř byla pozitivní zkouška na drogy, u třech ukázala dechová zkouška na zjištění přítomnosti alkoholu hodnotu do jedné promile a u jednoho řidiče byla hodnota jedné promile překročena (tento řidič je nyní podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky). Nejčastěji se řidiči dopouštěli protiprávního jednání v oblasti porušení stanovených rychlostí jízdy (stanovená rychlost byla překročena ve 150 případech). Vozidlo v nevyhovujícím technickém stavu použilo k jízdě na pozemních komunikacích 70 řidičů. Problémem u některých řidičů a spolucestujících je i používání bezpečnostních pásů. Celkem 25 osob jelo nepřipoutáno bezpečnostním pásem. Přestupky se týkaly i našeho úseku dálnice D5, kde bylo zjištěno ve dvou případech vozidlo bez dálniční známky. V policejní „síti“ byly odhaleny i přestupky chodců (3x) a motocyklistů (1x).
 
     Z hlediska nehodovosti jsou prázdninové dny považovány za rizikové. Hustota silničního provozu se v souvislosti s cestováním a dovolenými zvyšuje, proto se řidiči budou s policisty setkávat i v nadcházejících dnech. Policejní hlídky se i nadále zaměří na kontroly v oblasti rychlosti jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, kontrolu tachografů a technického stavu vozidel a dodržování dalších obecně platných ustanovení zákona o silničním provozu. Silniční kontroly se budou týkat nejenom řidičů osobních, nákladních a užitkových vozidel, ale i dalších účastníků provozu jako například řidičů autobusů, motocyklů a jízdních kol. Shrnuto - na policisty se mohou v nadcházejících dnech „připravit“ všichni účastníci silničního provozu, jelikož vzhledem k nepříznivému vývoji dopravní nehodovosti budou připravovány další obdobné akce.
 
 
por. Bc. Jana Tomková
14. července 2014

vytisknout  e-mailem