Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Pozvánka na přednášku

Přednášející - pplk. Mgr. Ivana Turková, Kriminalistický ústav Policie ČR, oddělení chemie a fyziky 

Originál nebo falzum?
(čtvrtek 27. července 2023 od 17.00 hodin, Muzeum Karlovy Vary, Nová louka 23)

Ivana Turková 1Pplk. Mgr. Ivana Turková zavede posluchače do světa forenzní laboratoře, kde jim budou na základě vědeckých analýz postupně odhalována falza obrazů českých autorů, která se vyskytla na našem trhu s uměleckými předměty. Rozkrývání praktik prodejců sporných uměleckých děl je běh na dlouhou trať, ale jak ukazují ukončené kauzy, díky špičkové instrumentální technice a zkušenostem znalců Kriminalistického ústavu Policie ČR, byla mnohá falza odhalena.
Nová umělecká díla jsou vždy vítaným přírůstkem kolekcí nejen sbírkotvorných institucí, ale i soukromých sběratelů, kde kromě estetického doplňku interiéru mohou představovat též dobrou finanční investici. Na českém trhu se častěji objevují sporná umělecká díla předních českých autorů zejména z období 20. století, zatímco falza starších mistrů jsou spíše vzácnější.
Spory o autentičnost obrazu, a v minulosti i velké soudní procesy, ukázaly, že expertizní posudky i některých uznávaných autorit, opřené o posouzení „estetičnosti“ nebo jen „rukopisu“ díla, které mohou být do jisté míry subjektivní, ještě nemusí být vždy zárukou správného závěru.

Kriminalistický ústav Policie ČR slaví v letošním roce 65. výročí své existence.

Přednáška se koná v rámci výstavy Po stopách padělatelů, kterou pořádá Muzeum Karlovy Vary, p. o. Karlovarského kraje ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR a Celní správou České republiky od 28. června do 3. září 2023.

Kriminalistický ústav Policie ČR
27. června 2023

vytisknout  e-mailem