Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Pozvánka na přednášku

Přednášející - pplk. RNDr. Marek Kotrlý, Ph.D., Kriminalistický ústav Policie ČR, oddělení podpory vědy 

Dobrá investice, nebo padělek? Falza kolem nás
(čtvrtek 3. srpna 2023 od 17.00 hodin, Muzeum Karlovy Vary, Nová louka 23)

Marek KotrlýPplk. RNDr. Marek Kotrlý, Ph.D., seznámí v přednášce se zajímavými případy podvodů a padělků z kriminalistické praxe. Umělecké artefakty, předměty z drahých kovů a drahé kameny jsou oblíbeným zbožím i vyhledávanou investiční příležitostí. Ale vše, co se prodává, se i napodobuje. Potřeba určit pravost (původ) se proto týká často i šperků, drahých kamenů, perel a dalších komodit. Může se jednat přímo o padělky, které se na trhu masově vyskytují, ale také o nesprávně deklarované materiály, např. z hlediska původu (lokality), úprav apod.
Problémy s padělky se nevyhýbají ani např. stavebním materiálům, kde je požadovaný druh nahrazen levnější variantou (obkladové materiály, tzv. zlatá opuka u historických staveb atd.). Jednoznačná a průkazná identifikace sofistikovaných padělků přitom nemusí být jednoduchá, v některých případech určení materiálu a jeho původu vyžaduje zkušenosti a laboratorní zázemí. Kriminalistický ústav Policie ČR v těchto otázkách spolupracuje s Univerzitou Karlovou, Národním muzeem, Geologický ústavem Akademie věd ČR (např. v rámci projektu VI20192022148) a s dalšími institucemi.

Kriminalistický ústav Policie ČR oslaví v letošním roce 65 let existence.

Přednáška se koná v rámci výstavy Po stopách padělatelů, kterou pořádá Muzeum Karlovy Vary, p. o. Karlovarského kraje ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR a Celní správou České republiky od 28. června do 3. září 2023.

Kriminalistický ústav Policie ČR
27. června 2023

vytisknout  e-mailem