Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Pozor na realitní makléře!

ZLÍNSKO: Jednoho z nich jsme obvinili z několika trestných činů.  

Policisté ze zlínského oddělení hospodářské kriminality obvinili sedmatřicetiletého muže ze Zlína ze zločinu zpronevěra a přečinů neoprávněné podnikání a podvod, kterých se dopustil v souvislosti s činností realitního makléře. V případě uznání viny a odsouzení by tak mohl strávit až osm let za mřížemi.

V loňském roce přijali policisté oznámení od majitele realitní kanceláře ve Zlíně o tom, že jeden z realitních makléřů, který pro něj do dubna roku 2013 na základě smlouvy pracoval, zřejmě zprostředkoval několik finančních transakcí týkající se realit bez jeho vědomí a tím se neoprávněně obohatil. Začalo vyšetřování komplikovaného případu, kriminalisté muže prověřovali pro podezření z přečinu zpronevěra. Zjistili, že ve třech případech prodal nemovitost, inkasoval platbu, avšak nepřevedl příslušnou částku jako provizi za uzavřený obchod na účet svého nadřízeného, jak měli smluvně ujednáno. Při těchto transakcích připravil majitele realitní kanceláře o čtvrt milionu korun. Při dalším obchodu podvedl čtyřicetiletou ženu, která chtěla koupit byt. Převzal od ní celkem 300 tisíc korun jako zálohu. K transakci nakonec nedošlo a makléř měl peníze kupující vrátit. Po opakovaných urgencích vrátil ženě pouze třetinu z dlužné částky.

Navíc povedený makléř provozoval realitní činnost nejméně po dobu čtyř let, v nichž neměl platné živnostenské oprávnění. Během této doby zprostředkoval minimálně patnáct obchodních transakcí v realitách. Živnost mu zrušili pracovníci příslušného úřadu již v roce 2006 z důvodu ztráty bezúhonnosti. Neoprávněně si tak přišel na 733 tisíc korun, které vydělal na provizích z uskutečněných obchodů při prodeji realit.

Policejní komisař navíc dnes téhož muže znovu obvinil z přečinů zpronevěra a podvod. V prvním případě převzal jako zprostředkovatel obchodu v roce 2013 zálohu kupní ceny ve výši 133 tisíc korun za prodej chaty. Peníze měl ihned po obdržení předat prodávajícímu, což však do dnešní doby neučinil. Ve druhém případě si v tomtéž roce půjčil od jednoho ze svých bývalých klientů 160 tisíc korun s příslibem, že částku do dvou měsíců vrátí. Společně o tom sepsali smlouvu o půjčce. Přestože věděl, že jeho majetek je v exekuci a půjčku nebude moci splatit, neustále svého věřitele přesvědčoval, že mu peníze vrátí. Nestalo se tak až do dnešního dne.

Vychytralý realitní makléř má v rejstříku trestů již 4 záznamy. Není vyloučeno, že případů, ve kterých podvedl své klienty, je mnohem více. Pokud jste se při prodeji nemovitosti na Zlínsku setkali s podvodným jednáním realitního makléře, který vás připravil o peníze, obraťte se na policisty z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně, tel. číslo: 974 666 349.

 

 

11. listopadu 2015, nprap. Monika Kozumplíková

vytisknout  e-mailem