Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Pozor na přednost zprava!

JABLONECKO – Řidič v křižovatce bez dopravního značení nedal přednost vozidlu přijíždějícímu zprava. 

V neděli 28. června odpoledne krátce před šestnáctou hodinou se stala dopravní nehoda v Plavech na místní komunikaci v prostoru křižovatky, která není rozlišena dopravním značením. Řidič s vozidlem Mazda CX-5 jel k této křižovatce a nedal přednost řidiči s vozem BMW 320, který k ní přijížděl z jeho pravé strany. Při následném střetu obou vozidel utrpěl řidič BMW lehké zranění. Alkohol byl u obou řidičů vyloučen provedenými dechovými zkouškami, které měly negativní výsledky. Předběžná výše způsobené škody činí částku 95.000,- Kč. Veškeré okolnosti celé události i nadále šetří policisté z Dopravního inspektorátu v Jablonci nad Nisou.

V souvislosti s touto dopravní nehodou všem řidičům připomínáme pravidlo pravé ruky v křižovatkách, kde přednost v jízdě není rozlišena dopravním značením.

Pravidlo pravé ruky je pro pohyb na pozemních komunikacích jedno z nejdůležitějších pravidel, které je i jednoznačně upraveno zákonem č. 361/2000 Sb. – o provozu na pozemních komunikacích.

Právě zde je v ustanovení § 22 odst. 2, uvedeno: Nevyplývá–li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1 (křižovatka je označena dopravním značením), musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.

Za porušení tohoto ustanovení je taxativně vymezena sankce v blokovém řízení 2500 Kč. Pokud by policista nemohl postihnout přestupce za protiprávní jednání v blokovém řízení, pak hrozí přestupci uložení pokuty ve správním řízení od 2500 Kč do 5000 Kč.

Pokuta od 2500 do 5000 Kč a zákaz činnosti od jednoho měsíce do šesti měsíců se uloží přestupci, který tento přestupek spáchal v období dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsících dvakrát a vícekrát.

Další sankci, kterou zaznamenává příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností, jsou body. V tomto případě, by provinilému řidiči, dle bodového systému, byly zaznamenány 4 body.


30. června 2020
nprap. Dagmar Sochorová
tisková mluvčí, KŘP Libereckého kraje

Odkazy do noveho okna

DN Plavy (1)

DN Plavy (1) 

Detailní náhled

DN Plavy (2)

DN Plavy (2) 

Detailní náhled

DN Plavy (3)

DN Plavy (3) 

Detailní náhled

DN Plavy (4)

DN Plavy (4) 

Detailní náhled

DN Plavy (5)

DN Plavy (5) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem