Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře či vojáky

KRAJ VYSOČINA: Slibují společnou budoucnost a chtějí po vás peníze 

Na své oběti číhají na sociálních sítích podvodníci, kteří se vydávají například za vojáky na misích, námořníky, lékaře či pracovníky na ropných plošinách. Nejčastěji o sobě tvrdí, že jsou Američané, Italové nebo ze zemí Skandinávie. Mnoho lidí o sobě zveřejňuje velké množství osobních informací, na základě kterých si je pachatel vybere a údaje využívá při získávání důvěry. Snaží se svoji oběť přesvědčit o své náklonnosti, citech, společném budoucím životě, velkém zisku, chce vzbudit lítost či soucit vše s cílem získat důvěru a poté peníze. Zaslání finanční hotovosti zdůvodňuje smyšlenými historkami jako například různé nutné poplatky na přesun peněz ze zahraničí, zpáteční cestu z cizí země, náklady na léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí. Celkové částky, o které podvedení přijdou, bývají vysoké. V mnoha případech navíc není podvedený člověk sám v dobré finanční situaci, peníze si půjčí a dostane se tak do životní situace, která je pro něho potom jen těžko řešitelná.

Podvedený muž v loňském roce navázal kontakt na internetové seznamce s osobou, která se vydávala za ženu. Žena poškozenému projevovala náklonnost a slibovala přicestování za ním do České republiky. Jelikož se ale nacházela v tíživé životní situaci, požadovala po muži zaslání finančních prostředků spojených s cestou. Muž uvěřil a v několika platbách jí poslal bezmála čtyři sta tisíc korun.

Dalšího muže kontaktoval člověk, který mu o sobě napsal, že je americká vojákyně a právník v zahraniční firmě jménem Ellen. Následovaly lži o osobním setkání, společné budoucnosti a na konci tvrdila, že posílá do České republiky balík s velkým množstvím peněz. Bylo ale nutné zaplatit náklady týkající se pojištění balíku, cla a dalších smyšlených poplatků. Podvedený muž na to přistoupil a přišel o více než osm set tisíc korun.

Tyto případy nejsou ojedinělé a policisté proto opět občany varují před podvodníky, kteří se skrývají za anonymitou sociálních sítí a internetového prostředí. Nelze zde totiž osobně ověřit, že ten, s kým komunikujete, je skutečně tím, za koho se označí. Je také na místě připomenout, že se v některých případech stává, že podvedená osoba udělá ještě další chybu a pachateli navíc kromě peněz pošle citlivé materiály. Pachatel ji pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze.

Jak se podvodům bránit?

  • Myslete na to, že komunikace s neznámými osobami na sociálních sítích je vždy riziková
  • Nezveřejňujte o sobě osobní nebo citlivé informace
  • Nejednejte unáhleně, vše si dobře promýšlejte
  • Pokud se dostanete do situace, kdy si nejste jistí, pomůže poradit se s někým blízkým, který má odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí
  • Pokud se stane, že peníze zašlete a místo očekávaného výsledku přijdou jen výmluvy a další požadavky na platbu, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte

por. Ing. Michaela Lébrová, komisařka
30. listopadu 2023

vytisknout  e-mailem