Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Pozor na podvodníky

LOUNSKO - Snaží se z lidí vylákat kódy pro platby. 

Policisté na Lounsku poslední dobou přijali několik oznámení spočívajících v tom, že se neznámá osoba snaží z uživatelů komunikačních aplikací mobilních telefonů anebo sociálních sítí vylákat zpravidla autorizační kódy pro provedení tzv. m-plateb.

Poškození se na policii obrátili s tím, že jim přišla na mobil prostřednictvím mobilní aplikace zpráva od údajného známého, který pod nějakou záminkou požaduje zaslat jejich mobilní telefonní číslo. Jako důvod uvede, že si k dotyčnému přepošle nějaké kódy, které pak od něho potřebuje poslat. Když pak poškozenému na jeho mobil kódy přijdou a on je skutečně přepošle, přijde tak o své peníze, protože neznámý pachatel kódy použije k provedení různých m-plateb.

Kontakty na poškozené zřejmě pachatel získává prostřednictvím účtů na sociálních sítích. Policisté již zaregistrovali případ, kdy pachatel podvodně získal přístup právě k účtu na sociální síti poškozené, kde jí pak změnil přístupové údaje a zamezil jí přístup k jejímu profilu. Z toho následně odesílal jejím kontaktům v přátelích žádosti o zaslání telefonních čísel. Oznamovatelka naštěstí včas zareagovala a přes svůj další profil na sociální síti zveřejnila varování, aby nikdo nic neposílal. K hmotné škodě tak v tomto případě nedošlo. V jiných případech však poškození kvůli zaslání čísel a následně autorizačních kódů přišli o stovky i tisíce korun.

Policisté v této souvislosti varují, aby občané nikdy nepřeposílali nikomu žádné kódy, a to ani autorizační kódy k platbám, ale ani jiné kódy, pomocí nichž může někdo například změnit heslo k profilu na sociální síti.

por. Mgr. Miroslava Glogovská

tisková mluvčí

Louny 25. listopadu 2021

vytisknout  e-mailem