Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Pozor na podvodníky!

​LITOMĚŘICKO – Oslovil vás prostřednictvím internetu lékař, herec, voják? 

Litoměřičtí kriminalisté pracují na objasnění případů podvodného jednání, ke kterému dochází prostřednictvím internetových portálů. Lákavé nabídky přicházejí také ze zahraničí, a proto uvádíme několik případů, které ukazují na vynalézavost podvodníků.

O téměř 3 miliony korun přišla třiasedmdesátiletá seniorka z Libochovicka, kterou prostřednictvím aplikace Skype kontaktoval neznámý pachatel vydávající se za lékaře z Blízkého východu. Již od roku 2015 si s ženou dopisoval, navzájem si přiblížili své zájmy a koníčky, čímž v ženě vzbudil důvěru. Pod příslibem společného života a pod různými záminkami v očekávání jeho příjezdu, mu žena postupně poslala finanční částky, kdy jejich celková hodnota dosahuje bezmála 3 miliony korun.

Obdobným způsobem přišla o své celoživotní úspory pětašedesátiletá žena z Litoměřicka. Počátkem února tohoto roku jí prostřednictvím sociálních sítí oslovil neznámý pachatel vydávající se za známého amerického herce. Navázal s poškozenou vztah a pod příslibem společné budoucnosti jí žádal o zaslání různých finančních částek např. příjezd poškozené na natáčení filmu, společné turné po Evropě apod. Seniorka mu uvěřila a převodem z bankovního účtu mu postupně posílala požadované částky, které dosáhly výše 500 tisíc korun. Když ze slibů sešlo a peníze jí nevracel, pochopila, že byla podvedena.

Trpkou zkušenost zažila také osmasedmdesátiletá seniorka z Litoměřic, kterou počátkem tohoto roku oslovil prostřednictvím sociálních sítí neznámý muž. Rovněž s ní nejprve navázal bližší vztah a sliboval jí společný život. Před příjezdem si však potřeboval do Čech poslat peníze a cennosti a to formou balíku. Po poškozené pak požadoval peníze na zajištění tohoto balíku, a když přestala platit, komunikaci ukončil. Škoda je v tomto případě vyčíslena na 400 tisíc korun.
Ve výše uvedených případech bylo zahájeno trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

Při komunikaci přes sociální sítě nebo kdekoliv jinde na internetu buďte velmi obezřetní. Pokud chybí fyzický či vizuální kontakt, nikdy nemůžete vědět, zda skutečně komunikujete s konkrétní osobou. Pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, herce apod. Předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá osoba potřebuje. Své oběti dokáží zpracovávat několik týdnů i měsíců. Po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci např. proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání atd. Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu. Tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky.

Uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny cizinců. Peníze zpravidla putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace.

7. října 2022
nprap. Pavla Kofrová
KŘP Ústeckého kraje
 

vytisknout  e-mailem