Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Pozor na podvodné SMS

HODONÍNSKO: O peníze vás mohou připravit vaši přátelé. 

Na Hodonínsku vyšetřují policisté případy napadení profilů na sociálních sítích.  Podvodníci  využívají důvěřivosti obětí.  Scénáře jsou obdobné.  Vytvoří kopii profilu na sociální síti, vydávají se za  vašeho přítele a snaží se z vás vylákat peníze pod různými záminkami.

V jednom případě se vydával zatím neznámý pachatel za sestřenici poškozené. Ve zprávě jí žádal o zaslání jejího telefonního čísla a následně o zaslání číselného kódu, který obdržela prostřednictvím SMS zprávy. Ten den zjistila, že ji někdo   prolomil heslo k jejímu profilu, toto změnil a znemožnil jí tak její účet používat. Od svých známých byla  telefonicky kontaktována s tím, že z jejího profilu jsou vyzýváni k zasílání svých telefonních čísel nebo přeposlání kódu.

V dalším případě  se neznámý pachatel vydával za kamarádku poškozené. Přizval ji k účasti ve hře a vylákal z ní údaje k debetní kartě a ověřovací kód, na základě kterého z účtu poškozené převedl finanční částku  přes dvacet tisíc korun.  Internetový útočník může skončit za mřížemi až na čtyři léta.

Pachatelé tento způsob získání peněz zkouší opakovaně a opakovaně jim podvodné jednání vychází. Poškození, kteří se stali obětí takových útočníků, si  svoji neopatrnost uvědomí pozdě, nebo se ji stydí oznámit. Policisté proto opětovně upozorňují, při komunikaci na sociálních sítích buďte velmi obezřetní.

nprap. Petra Hrůzová, 7. dubna 2021

vytisknout  e-mailem