Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Pozor na podvodné emaily

Nenechte se nachytat  

Určitě každému občanovi přišel nějaký dopis, kde mu osoba nebo společnost sděluje, že vyhrál určitý obnos peněz v nějaké soutěži nebo že zdědil peníze po vzdáleném příbuzném. Ve většině případů tyto dopisy chodí emailem a téměř v žádném případě se ve skutečnosti nezakládají na pravdě.
         Vlastníkům emailových stránek chodí nejčastěji spamy s oznámením vysoké výhry v nějaké soutěži. A to i přesto, že dotyčný se žádné podobné hry nezúčastnil. V hlavičce dopisu je společnost spojena určitým způsobem s velkou známou firmou. To jak přišli na vaši emailovou adresu, zdůvodní tím, že mají údaje uložené z minulosti, kdy jste s nimi spolupracovali či že došlo k náhodnému výběru adresy ze všech na celém světě. Jakmile se někdo o svoji výhru přihlásí, zjistí, že musí před vyplacením finančních prostředků zaslat na účet společnosti určitý manipulační poplatek. Bohužel se staly i takové případy, že po prvním zaslaném poplatku následovaly další a další, ale k vyplacení slíbené výhry už nedošlo. Některé emaily požadují, abyste nejdříve zavolali na jejich linku a doplnili potřebné informace. To, že poplatky za volání jsou velmi vysoké, se ale nikde nedozvíte. Důležité je, aby nikdo tyhle spamy neotvíral, v žádném případě na ně neodpovídal. Většinou se jedná o podvodné emaily, díky kterým pachatelé chtějí získat vaše peníze.
         Může se stát, že vám také přijde email, který se bude snažit z vás vylákat důvěrné informace, jako jsou přístupové údaje k účtům a to nejen bankovním, ale ke všem, kde dochází k manipulaci s penězi nebo platebními kartami. Tohle jednání se dá označit jedním slovem - phishing. Základem takové zprávy je efektivně formulovaný text, který vyvolává dojem, že byl email odeslán z některé věrohodné firmy či banky. Zpráva může vypadat jako informace z banky o neprovedení platby, výzva k aktualizaci bezpečnostních údajů nebo oznámení o dočasné blokaci účtu či platební karty. Triků mohou podvodníci využít mnoho, základem je, že budete přesměrováni na jiné většinou falešně vytvořené webové stránky, které vyvolávají dojem, že patří například k domovským stránkám banky. To se dá poznat i tím, že se v řádku prohlížeče zobrazuje adresa, která již nepatří organizaci, jejichž stránky se snaží napodobit. Ale pozor i to se snaží podvodníci zamaskovat. Tím, že vyplníte důvěrné informace jako je číslo účtu, pin či si změníte úroveň zabezpečení na těchto falešných stránkách, převezme si údaje podvodník, který je ve většině případů zneužije. Jak se vyvarovat případným potížím? Je třeba být neustále v pozoru, spamy rovnou mazat a zprávy, které přicházejí od bank či společností, ve kterých jste klientem, je dobré vždy překontrolovat a ověřit. Pokud se vám zdá email podezřelý, nejlepší obrana je ověření si zpráv u daného finančního ústavu. Podvodníci spoléhají na to, že v dnešní době nemají lidé mnoho času a nebudou se soustředit v jejich zprávách na různé věci. Poznat podvodnou webovou stránku můžete také například tím, že vizuálně není úplně v pořádku. Může docházet k místům, které se navzájem překrývají, menu je nesetříděné či logo banky může být lehce pozměněné. Mohou se také objevit gramatické chyby či neformální výrazy, které finanční ústavy normálně nepoužívají. Jakmile si uvědomíte, že se elektronická služba chová nestandardně nebo po vás žádá jiné údaje než jste zvyklí, ihned činnost ukončete. Data se přenášejí prostřednictvím http a nikoliv https. V případě, že na emailovou adresu dorazí zpráva, která vás žádá o vyplnění údajů či změnu hesel k vašim účtům a je tam uvedena věta, na tento email neodpovídejte, je lepší si vše opravdu zkontrolovat. Proto jakmile potřebujete vstoupit na stránky internetového bankovnictví nebo jiné společnosti, kde uvádíte důvěrné informace, napište si do prohlížeče adresu sami, aby nemohlo dojít k přesměrování na podvodné stránky. Každý, kdo využívá internetové bankovnictví, by měl používat aktualizovaný operační systém, antivirový program či antispywarové programy. Vždy se přihlašujte ke svým účtům ze svého počítače, nevyužívejte veřejně přístupné zařízení.
         Když jdete po ulici, zloděje poznáte málokdy, a proto si své věci důkladně hlídáte a máte je u sebe. Přestože se doma u svého počítače necítíte ohroženi, je třeba být velmi obezřetný i na internetu. Vždy si všechno zkontrolovat, využívat všechny možné zabezpečení a hlavně používat zdravý rozum. Může se objevit jednoduchý trik, který nás obelstí a my můžeme přijít o peníze či důvěrná data. Dnes podvodníci využívají mnoho triků a je jen na nás, zda jim dovolíme vyhrát.
   
por. Ing. Martina Korandová
13. července 2011
 

vytisknout  e-mailem