Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Pozor na obchodníky se sny …

Karviná - podvodníci vylákali z žen peníze 

Za známého zpěváka či námořního kapitána se vydávali podvodníci, kteří „zahráli“ na city osamělých žen a vylákali z nich peníze.

Policisté obvodního oddělení Havířov 1 zahájili na základě oznámení úkony trestního řízení ve věci podvodu. Dosud neznámý pachatel se vydával za známého českého zpěváka. Poškozenou ženu (56 let)  oslovil loni v květnu na sociální síti. V následné komunikaci, jednou se dokonce jednalo o videohovor, si dle jejího sdělení navzájem vyznávali city. Také se o ní měl zmínit svým známým, kteří ji posléze kontaktovali s ujištěním, jak moc ji „umělec“ miluje.V říjnu loňského roku požádal „zpěvák“ ženu o peníze. Údajně mu manželka nechala zablokovat bankovní účet a on je bez finančních prostředků. Během několika převodů tak poškozená převedla na různé účty téměř 70 tisíc korun. Poslední peníze zaslala začátkem letošního ledna, poté, co jí bylo slíbeno osobní setkání.Den na to se ovšem poškozená žena obrátila na policii. Přivedla ji k tomu informace z rádia, že muž, se kterým byla v kontaktu a poskytuje mu finanční pomoc, v zahraničí nakupuje nemovitosti. Došlo jí, že se stala obětí podvodu.

Začátkem tohoto týdne učinila na obvodním oddělení Karviná 7 obdobné oznámení další žena (76 let). Tentokrát byla na sociální sítí oslovena „kapitánem námořní lodi Williamem“. Komunikace probíhala v češtině přes překladač. O šestnáct let mladší „kapitán“ ženě sliboval společnou budoucnost v rodinném domě v České republice a cestování po celém světě.Současně pod různými záminkami (např. zablokování účtu či léčení v zahraničí) z ženy postupně vylákal zaslání několika finančních částek na různé účty v celkové výši zhruba 15 tisíc korun. Poslední pomyslnou kapkou byla žádost o zaslání výkupného ve výši 1 000 Euro. Únosem a vydíráním „William“ zdůvodňoval svou nepřítomnost na sjednané schůzce. Poškozené ženě napsal, že ho napadli dva muži se zbraněmi,  že mu teče krev z uší, je někde zamčený a pokud nezaplatí výkupné, zabijí ho. Výhružku měli adresovat také ženě, pokud by se obrátila na policii.Tentokrát již žádné peníze neposlala a rozhodla se vše oznámit na obvodním oddělení.

Znovu nabádáme k opatrnosti nejen při e-mailové komunikaci, ale ve virtuálním prostředí vůbec. Vytvořit si zde jinou identitu není až tak složité a pro příjemce je téměř nemožné si ji ověřit.   Zvažte prosím, zda je reálné, aby vás oslovila známá osobnost, lodní kapitán, válečný veterán či žena v nesnázích. Tyto legendy se neustále opakují a bohužel k nim občas přibývají další. Buďte velice opatrní při žádostech o poskytnutí finanční pomoci, zvlášť pokud jsou podmínkou pro osobní setkání. Uvěřit iluzi je snadné, ale realita pak může být hodně krutá.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
19. 1. 2023

vytisknout  e-mailem