Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Pozor na ně!

Nová preventivně informační kampaň zaměřená především na kapesní krádeže  

Zatím co u jiných druhů kriminality se pachatelé stále zdokonalují a hledají nové triky a finty. U kapesních krádeží pachatelé většinou nic nového nehledají a zůstávají dlouhodobě u ověřených postupů.

V posledních letech je patrné, že se stále více lidí snaží ochránit svůj majetek a v rámci preventivních opatření využívá různé formy a druhy zabezpečení. To je pravděpodobně jeden z faktorů, který výrazně ovlivnil znatelný pokles majetkové kriminality v loňském roce, jak je patrné z výroční zprávy ke kriminalitě za rok 2015 http://www.policie.cz/clanek/vyrocni-zprava-ke-kriminalite-v-praze.aspx. Jedním z mála druhů kriminality, u kterého byl v roce 2015 zaznamenán nárůst, jsou právě kapesní krádeže.

Nová preventivně informační kampaň chce proto upozornit na některé negativní stereotypy v chování, které jsou výrazným kriminogenním faktorem, který ovlivňuje rozhodování a směřování pachatele ke konkrétní oběti krádeže.  

Mezi nejčastější způsoby okradení patří zejména:

  • Krádeže peněženek a telefonů ze zadních kapes kalhot – pachatelé se zaměřují na osoby, které nosí své věci v zadních kapsách kalhot. Na vhodných místech s vysokou koncentrací osob, se na oběť natlačí a věci odcizí. Cenné věci nenoste v zadních kapsách kalhot!
  • Krádeže věcí z batohů nesených na zádech – pachatelé vyhledávají místa s vysokou koncentrací osob a zde se zaměřují na ty, kteří mají batoh na zádech. Natlačí se na svou oběť a po rozepnutí kradou věci z batohu. Na rizikových místech je lépe mít batoh v ruce nebo na hrudi!.
  • Krádeže mobilních telefonů – pachatelé navštěvují místa, kde si lidé odkládají své mobilní telefony na stůl. Vyčkávají na vhodný okamžik, kdy se majitel zaměří na jinou činnost a svůj telefon si nehlídá. Následně se přiblíží a nepozorovaně telefon odcizí. Nenechávejte své věci bez dozoru!
  • Krádeže věcí z kabelek a tašek – pachatelé se v hromadných dopravních prostředcích zaměřují na osoby, které mají přes rameno kabelku či tašku. V přeplněném prostoru se natlačí na svou oběť a po rozepnutí kradou vše cenné. K okradení využívají často i okamžik nastupování, vystupování či jízdy po eskalátoru. Při nastupování, jízdě i vystupování z prostředků MHD mějte kabelku pod dohledem, nejlépe na klíně nebo před tělem!.
  • Krádeže věcí z nákupních vozíků – pachatelé se v prodejnách zaměřují na nakupující, kteří si svá zavazadla odkládají do nákupních vozíků. Využívají jejich nepozornosti a těchto zavazadel se nepozorovaně zmocní. Neodkládejte své věci do nákupních vozíků!

 

Právě tyto situace jsou zachyceny na plakátech, které by měly veřejnost informovat o rizikových místech, postupech zlodějů a především prevencí. Plakáty a vizuály se postupně objeví v policejních služebnách, v prostorách a tiskovinách pražského magistrátu a jednotlivých městských částí, v dopravních prostředcích apod. Cílem je dostat tuto prevenci do míst, kde k této činnosti dochází. Proto budeme jednat o možné podpoře i s dalšími subjekty.

Pokud budete chtít v rámci péče o zákazníky umístit tyto plakáty do prostor pro veřejnost ve Vaší firmě, společnosti, organizací apod., budeme se snažit všem žadatelům v rozumné míře vyhovět.

 

 

 

por. Bc. Ladislav Beránek – 4. 4. 2016

Odkazy do noveho okna

Pozor na ně 1

Pozor na ně 1 

Detailní náhled

Pozor na ně 2

Pozor na ně 2 

Detailní náhled

Pozor na ně 4

Pozor na ně 4 

Detailní náhled

Pozor na ně 5

Pozor na ně 5 

Detailní náhled

Pozor na ně 6

Pozor na ně 6 

Detailní náhled

Pozor na ně 7

Pozor na ně 7 

Detailní náhled

Pozor na ně 9

Pozor na ně 9 

Detailní náhled

Pozor na ně 10

Pozor na ně 10 

Detailní náhled

Pozor na ně 8

Pozor na ně 8 

Detailní náhled

Pozor na ně 3

Pozor na ně 3 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem