Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Pozor na nákupy přes internet

KRAJ - Policie zaznamenává ve stále větší míře případy zneužití odcizených osobních dokladů, a to v souvislosti s prodejem zboží prostřednictvím některých inzertních portálů. Prodejce zvyšuje svoji věrohodnost tím, že kupujícímu pošlou oskenované osobní doklady. Ty jsou ale buď odcizené, nebo pozměněné. Poté, co prodejce získá peníze za zboží předem, je nekontaktní. 

Policie varuje před masivním zneužíváním falešných dokladů na inzertních portálech. Prodejci ke zvýšení své důvěryhodnosti pošlou kupujícímu  oskenované osobní doklady, nebo podací lístky z pošty. Jedná se ovšem o falzifikáty a v některých případech o doklady odcizené, či pozměněné. Poté, co díky tomuto "puncu" věrohodnosti obdrží od kupujícího peníze předem, zůstávají již nekontaktní a objednané zboží nedodají.

V rámci podvodů páchaných prostřednictvím inzertních portálů začali pachatelé v nebývalé míře používat doklady, které jsou buďto odcizené, pozměněné či falešné. Zájemce o koupi zboží se poté snaží přesvědčit, že jsou poctiví a lze jim věřit tím, že zašlou své doklady předem. Velké množství takových případů však končí způsobením škody důvěřivým kupujícím.

Velmi mnoho pachatelů internetových podvodů se věnuje inzertním portálům, kde snadno získávají své oběti. Používají k tomu různé způsoby i přesvědčovací taktiky. Jednou z nejvíce frekventovaných se, za posledních několik měsíců, stala snaha působit důvěryhodně tím, že pachatel zašle své oběti kopii dokladů, které vydává za své. Jedná se však pouze o doklady, které byly odcizeny jiným lidem či přímo padělány. V některých případech zasílají podvodní prodejci i kopie podacích lístků z pošty, rovněž padělané. Pokud se povede kupující tímto způsobem přesvědčit, že prodejce je důvěryhodný, zaplatí často za zboží předem. Následně přestávají podvodní prodejci komunikovat.

Případ z praxe: Dne 11.12.2017 našel na inzertním portálu kupující nabídku na prodej použitého hydraulického zvedáku za cenu, která mu přišla velmi lákavá. Protože měl však špatné zkušenosti s nákupy přes internet, byl nedůvěřivý a požadoval zaslání zboží na dobírku. Neznámý pachatel mu následně odepsal, že dobírka pro takto těžký předmět by byla velmi drahá a nabídl mu, že mu zašle své doklady, aby ho ujistil, že nabídka je seriózní. S tímto se kupující spokojil a zaplatil peníze předem na účet podvodníka. Jak se později ukázalo, doklady patřily jiné osobě a navíc na nich byl pozměněn datum narození. Kupující tak ani po opakovaných urgencích do dnešních dní zboží neobdržel a pachatel zcela přestal komunikovat. Bankovní účet byl ve skutečnosti účet dobíjecí platební karty. . . .

A jak se takovým podvodům bránit? Sám o sobě působí podezřele již fakt, že někdo zasílá doklady se všemi svými osobními údaji neznámému člověku v roli kupujícího. Pokud se rozhodnete nakupovat zboží přes inzertní portály, nikdy nezasílejte peníze předem, a to ani zálohy. Jediným bezpečným způsobem je převzetí zboží osobně či na poště formou dobírky, kde můžete přímo na místě zásilku otevřít a přesvědčit se o jejím obsahu. Pokud jste se stali obětí podvodu, zavolejte na místo hlídku Policie ČR, která může vaše peníze zajistit a zabránit tak vzniku škody.


9. 2. 2018
mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí
 

vytisknout  e-mailem