Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Povodně na Kolínsku 2013

Pomoc a stoprocentní nasazení policistů z ÚO Kolín 

  Vzhledem k rozsáhlosti letošních povodní docházelo plošně k mimořádným opatřením i nasazování policejních posil k běžnému výkonu služby, jejichž úkolem byla nejen ochrana života a zdraví obyvatel, ale i pomoc při budování protipovodňových hrází, střežení evakuovaných oblastí, opuštěných domů a v neposlední řadě i techniky užité k prevenci a odstraňování následků povodní. Na územním odboru Kolín byla plně využita skupina policistů zařazených v Krajské pořádkové jednotce Středočeského kraje, kdy její členové byli povoláni již ve večerních hodinách dne 2.6. 2013. První povodňové nasazení bylo v obci Radim, kterou sužoval jindy poklidný tok říčky Výrovka. Při kontrole evakuovaných částí Radimi, po pás ve studené vodě, se policistům podařilo zajistit evakuaci patnácti lidí, které vodní živel odřízl od možnosti úniku dopravními prostředky a zanechal je i jejich domy napospas zatopení. Ještě během noci z 2. na 3.6. 2013 se policisté přesunuli do obce Pečky, kde se zapojili do budování ochranných valů tím, že s místními obyvateli plnili pytle s pískem a roznášeli je na nejnutnější místa. V tomto duchu pak proběhla první noční – povodňová služba. Po krátkém odpočinku a částečném vystřídání byli pořádkoví policisté určeni k provádění ochrany majetku opuštěných domů, neboť lidský hyenismus je nezměrný a je mnoho lidí, kteří se nestydí této situace využít k vlastnímu obohacení. Během hlídkové činnosti došlo v pozdních nočních hodinách ke zjištění pohybu podezřelého vozidla BMW, které při snaze o jeho zastavení a zkontrolování začalo policistům ujíždět obcemi Dobřichov a Pečky. Osádka vozidla nedbala výstražných modrých světel služebního vozidla Policie ČR ani znamení dávaným k jejich zastavení. Po honičce temnými ulicemi Peček, která si místy nezadala se scénami akčních filmů, nezvládla řidička pronásledovaného vozidla řízení a v jedné z bočních ulic havarovala. Jak již bylo naznačeno, jako řidič vozidla byla zjištěna mladší žena u které bylo zjištěno, že vozidlo řídila pod vlivem drog, bez platného řidičského oprávnění a ve vozidle bylo nalezeno i menší množství drog a věci pocházející z trestné činnosti, zejména pak kradená elektronika. Věc byla na místě předána službě kriminální policie z Kolína.
  Jako další významný úkol, v rámci povodní, bylo nasazení policistů územního odboru Kolín, v povodněmi zmítaném Mělníku. Desetičlenná skupina policistů se třemi služebními vozidly v pátek 7.6. 2013 v poledních hodinách opustila Kolínsko a vydala se k provádění hlídkové služby, určené jako prevence rabování v samotném Mělníce. Během 22 hodin trvající služby měli policisté za úkol provádět ostrahu evakuovaných částí v oblasti loděnice a po ukončení zákazu vstupu též kontroly protipovodňové hráze spojené s ochranou technického vybavení zasahujících hasičských jednotek.   Další noc – 8.6. pak byla plně ve znamení kontrol pohybujících se osob a vozidel v zatopených oblastech Kolínska, při které se krátce před půlnocí snažila hlídka v obci Zásmuky, za pomoci červeného světla, zastavit projíždějící vozidlo ve směru na Bečváry. Řidič však na znamení nereagoval v takové míře, že stavějící policista musel před vozidlem uskočit, aby nebyl sražen. Řidič zastavil až několik desítek metrů za silniční kontrolou a provedenou dechovou zkouškou u něj byla zjištěna hladina alkoholu téměř tři promile. Vzhledem k podezření ze spáchání  trestného činu Ohrožení pod vlivem návykové látky, byl řidič na místě zadržen a ve snaze vyhnout se ztrátě řidičského oprávnění i trestu, se pokusil dvoučlennou policejní hlídku opakovaně uplatit částkou pěti tisíc korun. Policisté však konali svou povinnost a řidiče předali službě kriminální policie Kolín s podezřením na zločin Podplácení spáchaný vůči úřední osobě. Mohlo by se zdát, že k požití alkoholu řidiče dohnaly následky ničivé povodně, ale nebylo tomu tak. Shodou okolností krátce před zastavením podnapilého řidiče, projela kolem hlídkujících policistů ve směru na Bečváry skupina mladých dívek na kole a je tedy otázkou, zda by vlivem silné podnapilosti řidiče nemohlo dojít ke srážce s cyklistkami, které by ve svém stavu mohl lehce na silnici přehlédnout.
 
    Hladiny toků pomalu klesaly, ale předpověď silných srážek si vyžádala uvedení části policistů do stavu pohotovosti, a to v noci z 9. na 10.6. a též z 10. na 11.6. 2013. V rámci pohotovosti došlo k dislokaci policistů v Kolíně, kde jich část posílila výkon kolínské noční služby. Onou pověstnou, policejní třešničkou na dortu povodňového nasazení, pak bylo zadržení bezohledného řidiče osobního vozidla, který se pokusil s využitím svého silného vozu ujet policistům v ul. Havlíčkova v Kolíně. Řidič nedbal pokynů dávaným k jeho zastavení, raději sešlápl plyn svého vozu a zběsilou jízdou ul. Havlíčkova ve směru na Šťáralku a dále po silničním obchvatu Kolína ve směru na Nymburk, se snažil jízdou přesahující rychlost 200 km/h hlídce ujet. Vlivem řidičských schopností řidiče policejního vozu a i následnou závadou na motoru vozidla však byl i tento, velmi mladý řidič, krátce před půlnocí dne 10.6. 2013 zadržen a za nebezpečnou jízdu pod vlivem drog, s vysloveným zákazem řízení všech vozidel si vysloužil sdělení podezření z pokračujícího přečinu Maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, neboť svého jednání se opakovaně dopouštěl i v okrese Nymburk.
                Za povodněmi je tedy snad již definitivní konec, život se pomalu vrací do zaběhnutých kolejí a já bych chtěl tímto poděkovat všem policistům, hasičům, záchranářům i všem dobrovolně pomáhajícím lidem za jejich nasazení, díky kterému se snad podařilo mnoho důležitého uchránit.
 
                                                                                                             nprap. Miloš Polák, DiS.
                                                                              zástupce vedoucího obvodního oddělení Kostelec n. Č. lesy

vytisknout  e-mailem