Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Použití dětské autosedačky

JABLONECKO – Nevěnování se provozu, chybně instalovaný zádržný systém a řízení bez řidičského oprávnění mělo za následek dvě zraněné osoby. 

Ve středu, 21. června v dopoledních hodinách, byli dopravní policisté přivoláni k dopravní nehodě, která se stala na Jablonecku.

23letá řidička cestovala do Jablonce nad Nisou, kdy spolujezdcem jí bylo ani ne půl roční dítě. Shodou několika nešťastných okolností, došlo ke zranění jak mladé ženy, tak i malého dítěte přepravovaného v dětské autosedačce. Jelikož se žena nevěnovala plně řízení motorového vozidla a starala se o dudlík, který dítěti dávala, vjela do protisměru, kde se čelně střetla s protijedoucím vozidlem 57letého muže z Jablonecka. Okamžitě na místo dopravní nehody byli přivoláni jak záchranáři, tak také dopravní policisté.

Vyšetřováním příčiny vzniku dopravní nehody zjistili policisté mnohá pochybení. Nejen že mladá řidička není držitelkou řidičského oprávnění na žádnou skupinu motorových vozidel, ale dětská autosedačka umístěná na sedadle spolujezdce nebyla řádně připevněna bezpečnostním pasem a byla umístěna v rozporu s pokyny výrobce. To vše mělo za následek zranění jak řidičky, tak také jejího malého dítěte. Oba byli letecky transportováni do nemocničního zařízení.
Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti, za což pachateli v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Zákon o silničním provozu hovoří zcela jasně.
§ 6
(1) Řidič motorového vozidla je kromě povinností uvedených v § 4 a 5 dále povinen
a) být za jízdy připoután na sedadle bezpečnostním pásem, pokud jím je sedadlo povinně vybaveno podle zvláštního právního předpisu,
b) nepřepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N32, které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem,
1. dítě mladší tří let,
2. dítě menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče,
c) přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3, které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky; při této přepravě
1. dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům,
2. na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy,
d) umístit a upevnit dětskou autosedačku na sedadle a dítě do dětské autosedačky podle podmínek stanovených výrobcem dětské autosedačky v návodu k použití této dětské autosedačky,

Další zásadní informace, pro řidiče cestující se svými ratolestmi dopravními prostředky, přináší také oddělení Ministerstva dopravy, BESIP.
BESIP provádí prevenci v oblasti bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích. Mimo jiné prezentuje důležité informace v souvislosti s použitím dětských autosedaček a zádržných systémů.

BESIP zmiňuje nejen hlavní důvody pro použití autosedaček, ale také omyly, kterých se řidiči dopouštějí a předkládá rady a typy pro správné použití dětských zádržných systémů.

Důvody použití:

 • při prudkém brzdění či nárazu je každá osoba ve vozidle vržena obrovskou silou vpřed
 • například u desetikilového dítěte při nárazu v rychlosti 50 km/h je tato síla velká, jakoby dítě vážilo 300kg! (vždy 30 krát více)
 • náraz při rychlosti 50 km/h bez dětské sedačky odpovídá pádu z výšky 10 m (3. poschodí budovy)? je to stejný hazard, jako ho nechat na parapetu otevřeného okna ve třetím patře
 • nutno poutat dítě i při jízdě v obci (cesta do školy, na nákup, do kina, …)
 • náraz v rychlosti 15 km/h bez dětské sedačky může být pro dítě již smrtelný nejvíce dětí při nehodách umírá v autě (nikoliv jako chodci či cyklisté)
 • nezajištěné děti v autě umírají při nehodě 7x častěji než děti zabezpečené v autosedačce
 • havárii často zabránit nemůžete, smrti Vašeho dítěte však ANO

Omyly:

 • připoutáte malé dítě (menší 150 cm) standardním bezpečnostním pásem – pás jde přes krk – dítě se při nárazu uškrtí!
 • držíte dítě v náruči v autě – při nárazu ho nikdy neudržíte (i při nízké rychlosti 50 km/h a při váze dítěte 10 kg by maminka musela být schopna udržet 300 kg), naopak ho rozmačkáte tíhou svého těla
 • pokud připoutáte sebe a dítě jedním bezpečnostním pásem - při nárazu dítě rozdrtíte svoji tíhou

Rady a tipy pro správné používání autosedaček:

 • Chraňte své dítě používáním správné dětské autosedačky, která poskytuje standardní zabezpečení a je vhodná pro váhu a výšku Vašeho dítěte.
 • Když umísťujete dětskou sedačku do auta, vždy se řiďte přiloženým návodem.
 • Ujistěte se, že dětská sedačka je správně umístěna vždy, když ji chcete použít. Vždy si ponechte kopii návodu pro umístění autosedačky v autě. Pokud je sedačka správně připoutána, nedá se s ní téměř pohnout.
 • Vždy se přesvědčte, že dítě je správně připoutané (popruhy těsně přiléhají k tělu, jen plochou dlaň lze protáhnout), že neproklouzne pod pády a že pásy nevedou přes krk. Vyvarujte se silného navrstvení oblečení.
 • Nikdy nevozte dítě bez správné sedačky, i když jedete na krátkou vzdálenost.
 • Dávejte sami dobrý příklad tím, že používáte bezpečnostní pás.

Tři hlavní chyby při používání autosedaček

 1. Nedostatečné připevnění
  Dětská sedačka se nehodí k autu nebo k dítěti. To znamená, že při nákupu nebyla vyzkoušena nebo doporučení bylo špatné
 2. Chybná montáž
  Velmi často spočívá v tom, že se při montáži nepostupovalo přesně podle návodu.
 3. Příliš volně montované sedadlo, příliš volně připoutané dítě
  Tento problém se nejčastěji vyskytuje u dětských lehátek (ošatek) a u systému „kalhotových šlí“. Na jedné straně není dětské sedadlo uchyceno popruhem ke karoserii co možná nejpevněji a na druhé straně je dítě upoutáno sedadlovými popruhy příliš volně.

Další informace se můžete dozvědět na internetovém odkazu BESIPu, který je umístěn pod textem.

http://www.ibesip.cz/cz/rodic/deti-v-aute/detske-autosedacky/duvody-pouzivani-autosedacek


25. 7. 2017
por. Bc. Robovský Vojtěch
KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem