Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Potápěčští  veteráni  se sešli v Brně

Historie potápění příslušníků policejního sboru se datuje na šedesátá léta. 

Čeští policejní potápěči ve svém oboru patří mezi špičky a pravidelně se řadí mezi nejlépe hodnocené jednotky na celém světě. Jejich práce ovšem rozhodně není pro slabé povahy!

Historie potápění příslušníků policejního sboru se datuje na šedesátá léta (v té době Sboru národní bezpečnosti). V roce 1966 byl zorganizován první kurz potápěčů Veřejné bezpečnosti. Technické zázemí nebylo na příliš vysoké úrovni a základ výstroje tvořila vojenská souprava PL 40. V roce 1969 byly do výstroje doplňovány soupravy Sportklimex SP – 20. V současnosti je vybavení potápěčů Policie ČR na velmi vysoké úrovni, a to od suchých obleků, přes jacket, křídla a automatiky světových výrobců včetně motorových člunů a kompresorů. Nedílnou součástí vybavení pro potápěče jsou mobilní dekompresní komory.

Potápěčské práce u Policie České republiky zastávají příslušníci celkem čtyř složek. Jedná se o odbor speciálních potápěčských činností a výcviku ŘSPP PP ČR ( dále jen OSPČV), útvar rychlého nasazení, zásahové jednotky a poříční oddělení.

OSPČV v oblasti řízení a plnění úkolů spadá pod organizační strukturu Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky. Mimo komplexních potápěčských úkolů a výcviku zahrnuje pole působnosti také zajišťování organizace a výkon zásahů v extrémních prostředích bez možnosti volného výstupu na hladinu, vysoce kontaminovaných vodách, výškové zásahy z vrtulníku apod. Podílí se na zabezpečení úkolů vyžadujících užití speciální techniky, kterou může poskytovat ostatním složkám, kde zajišťuje její obsluhu. Příslušníci OSPČV také plní úkoly jako je např. pátrání po utonulých či pohřešovaných osobách, majetku či jiné kace v souvislosti s jakoukoli kapalinou. Útvar operuje na celém území České republiky, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.

Přátelského potápěčského setkání se účastnili, jak současní, tak desítky veteránských kolegů, kteří společně zavzpomínali na historii a kuriózní situace v rámci své služby vlasti nejen pod vodou. Jejich neuvěřitelné příběhy, zkušenosti a zážitky vehnali slzy do očí i otrlým veteránům.

Za své životní služby získali potápěčské legendy a veteráni ocenění, a to medaili odboru speciálních potápěčských činností a výcviku ŘSPP Policejního prezidia ČR z rukou policejního prezidenta genmjr. Jana Švejdara a prvního náměstka policejního prezidenta genmjr. Martina Vondráška. Vedení Policie ČR ocenilo jejich dlouhodobou a nenahraditelnou práci, která je nejen velmi nebezpečná, ale také fyzicky a psychicky náročná.

kpt. Hana Rubášová 
tisková mluvčí PP ČR

vytisknout  e-mailem