Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Poslední zbraňová amnestie na Liberecku má svou raritu

KRAJ - Ze soukromého držení jsme převzali i pyrotechnický prostředek určený k imitaci jaderného výbuchu. 

Od 30. ledna do 31. července letošního roku proběhla historicky pátá takzvaná zbraňová amnestie, během které mohou lidé beztrestně a bez vysvětlení odevzdat nelegálně držené zbraně nebo naopak za splnění zákonem stanovených podmínek požádat o jejich legalizaci a ponechat si je, převést na jiného oprávněného držitele nebo ji prodat. Zbraňovou amnestii zavedla novela zákona o zbraních a týká se i střeliva.

V Libereckém kraji lidé odevzdali celkem 210 zbraní a 4 647 kusů střeliva. Jednalo se o 132 zbraní kategorie B, které podléhají povolovacímu řízení, dále o 73 zbraní C, na které se vztahuje ohlašovací povinnost a o 4 zbraně zakázané. K zakázaným zbraním řadíme zbraně samočinné jako jsou například kulomety nebo samopaly. „Z této kategorie jsme převzali zkorodovaný samopal MP 3008 německé výroby, dva kusy poškozených a nekompletních samopalů vzor PPS 43 takzvaný SUDAJEV sovětské výroby a útočnou samočinnou pušku ČZ vzor 58. Mezi zbraněmi kategorie B se objevovaly nejčastěji krátké zbraně, a to především pistole vyrobené před koncem druhé světové války“, informuje o letošní amnestii vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál plk. Mgr. Dagmar Fialová. plk. Mgr. Dagmar Fialováplk. Mgr. Dagmar Fialová

Někteří nelegální držitelé zbraní s jejich odevzdáním dlouho váhali a tak jsme jejich největší počet zaznamenali až v posledním týdnu amnestie, ve kterém jsme převzali 42 zbraní a 1 000 kusů střeliva. Na vybrané zbraně jsme si vyžádali provedení kriminalistické balistické expertízy.

Mezi zajímavé odevzdané kousky patří 3 zbraně domácí amatérské výroby včetně 2 doma upravovaných zbraní tovární výroby a několika kusů polotovarů k výrobě a úpravě dalších zbraní, které objevil syn v místě bydliště svého zesnulého otce domácího kutila. Přijali jsme i signální zbraň tovární značky HEBEL vzor 1894, kterých je v České republice evidováno jen 7 kusů. Lidé nám odevzdali také 7 tlumičů hluku výstřelů.

Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v průběhu amnestie spolupracoval s pyrotechnickou službou, která v regionu například asistovala při manipulaci s odevzdanými 227 ženijními a 17 průmyslovými rozbuškami nebo dvěma náboji do kanónu.

V jednom případě si v Libereckém kraji museli pyrotechnici pro nebezpečný materiál zajet přímo k jeho držiteli na Českolipsko. Ten doma nelegálně přechovával speciální pyrotechnický prostředek bulharské výroby, který bývalá československá armáda využívala při svém výcviku k imitaci jaderného výbuchu.

5. 8. 2021
por. Bc. Ivana Baláková
tisková mluvčí KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem